Data dodania: 14/11/2011

Aby mieć wpływ na przyszłe ustawy oraz przepisy wykonawcze, przedstawiciele branży budowlanej powinni przyjąć aktywną postawę w kontaktach z ustawodawcami. W dniu 20-go października 2011r. w Warszawie, odbyło się kolejne, V seminarium w ramach projektu „Partnerstwo dla zrównoważonego budownictwa”, zainicjowanego przez firmę RD bud, Generalnego Wykonawcę. Tematem spotkania było finansowanie zrównoważonych inwestycji budowlanych.

Ostatnie w tym roku, ale bardzo ważne, spotkanie robocze było poświęcone dyskusji na temat finansowania zrównoważonych środowiskowo inwestycji budowlanych. Głównym tematem spotkania były możliwości pozyskania źródeł na nowe przedsięwzięcia, jak też na modernizację już istniejących budynków (bądź też innych obiektów) w celu minimalizowania ich negatywnego wpływu na otoczenie. Reprezentanci branży budowlanej biorący udział w projekcie wraz z zaproszonymi ekspertami zastanawiali się jak przekonać ustawodawców oraz prywatne instytucje finansujące do wsparcia zrównoważonego i energooszczędnego budownictwa lub jak samodzielnie pokryć początkowo wyższe koszty inwestycyjne takiego projektu. Zrównoważone budownictwo to przede wszystkim niższe koszty operacyjne poprzez oszczędność energii oraz wody. Wymiar ten powinien mieć  szczególne znaczenie dla budynków komercyjnych, użyteczności publicznej czy też budownictwa socjalnego.

- Obecnie w Polsce nie ma rozwiązań systemowych w prawie podatkowym, które wspierałyby zrównoważone budownictwo. Rozwiązania takie istnieją w USA oraz wielu krajach europejskich. Dzisiaj, aby realizować politykę CSR firmy i tworzyć zrównoważone inwestycje budowlane, można jedynie korzystać z planowania podatkowego - rozpoczął swoją prezentację Paweł Tomczykowski, partner w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy. 

- Kraje Unii Europejskiej z powodzeniem stosują system ulg i dotacji dla budownictwa realizowanego zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. W Polsce wciąż głównym problemem jest niski poziom świadomości, brak uregulowań prawnych oraz mało rozwinięty rynek niepozwalający na premiowanie tzw. green buildings przez inwestorów i banki finansujące - dodała Małgorzata Cieslak-Belgy z REINO Partners.

Banki oraz fundusze inwestycyjne obecne na polskim rynku rzeczywiście nie są skore do wychodzenia przed szereg i udzielania z własnej woli finansowania na preferencyjnych warunkach dla zrównoważonych inwestycji budowlanych.

- W obecnej sytuacji ekonomicznej banki nie mają dodatkowych, "preferencyjnych" pieniędzy na ekologię. Zrównoważone budownictwo to niższe koszty operacyjne, które nie mają jednak bezpośredniego wpływu na rynkową wycenę wartości nieruchomości, za to z drugiej strony zazwyczaj oznacza zwiększone koszty budowy projektu. Jeśli jednak inwestorowi uda się przekonać bank, iż zrównoważona inwestycja niesie ze sobą optymalizację kosztów realizacji oraz niższe koszty operacyjne po jej ukończeniu, to oczywiście bank będzie zainteresowany wsparciem finansowym takiego projektu - podsumował dyskusję Maciej Tuszyński, dyrektor generalny, Wesdeutsche ImmobilienBank AG Przedstawicielstwo w Polsce.

Zdaniem Macieja Tuszyńskiego rynek budowlany musi nauczyć się rozmawiać z instytucją finansującą jej językiem i tylko wtedy możemy mówić o współpracy i zainteresowaniu nas zrównoważonymi inwestycjami budowlanymi. - Dopóki trend rynkowy promujący budownictwo zrównoważone nie będzie miał mocnego odzwierciedlenia w liczbach to dla nas jako bankowców inwestycja pozostanie inwestycją - zrównoważona czy też nie - dodał Tuszyński.

Dyskusja pokazała, iż niezmiernie potrzebna jest aktywna współpraca rynku budowlanego z instytucjami finansującymi inwestycje. Z problemem tym spotykają się bezpośrednio również producenci materiałów budowlanych. - NSG Group dostarcza szkło do zrównoważonych inwestycji zarówno w Polsce, jak i na świecie. Inwestorzy, z którymi współpracujemy podkreślają, że uzyskanie dofinansowania czy preferencyjnego kredytu wydłuża proces i ogranicza elastyczność niezbędną do sprawnej realizacji inwestycji, dlatego też większość z nich realizowana jest ze środków inwestorów - mówi Jolanta Lessig z Pilkington Polska.

Czy zrównoważone budownictwo się opłaca? Przedstawiciele firm zaangażowanych w projekt „Partnerstwo dla zrównoważonego budownictwa” są przekonani, że również w Polsce zrównoważone budownictwo to jedyny słuszny kierunek dla branży budowlanej. - Zrównoważone budownictwo to nie tylko oszczędność energii przez dany budynek oraz jego bezpośredni wpływ na zdrowie użytkowników, ale także ekologiczny cykl życia materiałów wykorzystanych do jego budowy. Czy zrównoważone budownictwo się opłaca? We Francji wszystkie budowane przez naszą firmę budynki są energooszczędne,  dużą uwagę przywiązuje się do wyboru  materiałów budowlanych – muszą być ekologiczne i mieć jak najmniejszy wpływ na środowisko. Obiekty energooszczędne nie tylko szybko znajdują najemców/kupców, ale są również częścią polityki mieszkaniowej Państwa - podsumował Jean-Luc Darras, RD bud.

Podsumowując seminarium, Paweł Tomczykowski, Ożóg i Wspólnicy, zwrócił uwagę na fakt, iż aby mieć wpływ na przyszłe ustawy oraz przepisy wykonawcze, przedstawiciele branży budowlanej powinni przybrać aktywną postawę w kontaktach z ustawodawcami.

Inicjatorem projektu jest firma RD bud. Partnerami seminarium są Pilkington Polska, Ożóg i Wspólnicy, Reino Partners, PwC, Buro Happold oraz Luxiona Poland.