Data dodania: 25/03/2011

Obecność Skanska w Polsce sięga początku lat 70. ubiegłego wieku. Firma zbudowała wtedy pierwsze nowoczesne hotele: Forum i Victoria w Warszawie oraz suchy dok dla stoczni w Gdyni. W 2000 roku, po nabyciu Grupy Exbud, Polska stała się rynkiem rodzimym Skanska. Firma działa jako generalny wykonawca obiektów we wszystkich segmentach rynku. Jest także deweloperem powierzchni biurowych oraz mieszkań i apartamentów. Zajmuje się również projektami z zakresu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.

Skanska działa aktywnie na rzecz zrównoważonego rozwoju. W 2002 r. opracowała procedury korporacyjne, obejmujące Kodeks Postępowania oraz strategię Czterech Zer (zero strat, zero zagrożeń środowiskowych, zero wypadków, zero naruszeń etyki). Obecnie realizuje strategię Pięciu Zer - rozszerzoną o zero usterek.

W Warszawie w budynku Deloitte House przy alei Jana Pawła II znajduje się biuro firmy, odpowiadające za budownictwo komercyjne – Skanska Property Poland, które zostało wyróżnione srebrnym certyfikatem LEED.

Deloitte House jest budynkiem o najwyższej klasie energooszczędności. Odpowiednio dobrana lokalizacja, ekonomiczne zużycie wody i energii, zastosowanie przyjaznych materiałów, wysoka jakość środowiska wewnętrznego oraz nowatorstwo kształtowania przestrzeni – wszystko to przekłada się na niższe koszty eksploatacji biura, a także zdrowie i doskonałe samopoczucie pracowników.

- Chcemy, aby nasze biura były przyjazne pracownikom, to dla nas najważniejsze. Poza tym zadowolony pracownik jest wydajny – zapewnia Katarzyna Zawodna, Menedżer ds. Zrównoważonego Rozwoju Skanska Property Poland.

Przestrzeń urządzono minimalistycznie i funkcjonalnie. Przeszklone ściany rozszerzyły przestrzeń o widok na zewnątrz i pozwoliły na swobodne przenikanie światła słonecznego, co pozwala również ograniczyć zużycie energii elektrycznej do oświetlenia wnętrza.

W biurze pojawiły się wygodne kanapy oraz duża kuchnia. Część osób pracujących w Skanska korzysta z rowerów, dlatego w siedzibie firmy znajduje się szatnia, zaś łazienki zostały wyposażone w kabiny prysznicowe.

Zastosowane wykładziny w pięćdziesięciu procentach wykonane są z surowców pochodzących z recyklingu. W salach konferencyjnych zastosowano czujniki stężenia dwutlenku węgla, które informują o tym, kiedy pomieszczenie należy przewietrzyć.

 

Biuro Skanska zostało zaaranżowane na zasadzie open space, jedynie dział księgowy znajduje się w odseparowanej strefie. Stanowiska pracy zostały rozmieszczone w taki sposób, aby umożliwiały pracownikom łatwą komunikację.

- Jedna z sal konferencyjnych  jest wyposażona w zestaw do wideokonferencji. W miarę możliwości ogranicza to wyjazdy, a tym samym zmniejsza wpływ na środowisko - zapewnia Katarzyna Zawodna.