Data dodania: 20/08/2015

W Kotuni, w gminie Słupca, powstaje pierwszy w Polsce zakład produkcyjny HellermannTyton. Wartość inwestycji wyniesie ok. 40 mln zł. Generalnym wykonawcą jest firma Skanska.

Inwestycja obejmuje budowę zakładu produkcyjnego firmy HellermannTyton. W jego skład wejdzie jednokondygnacyjna hala z częścią techniczną scaloną łącznikami z dwukondygnacyjnym budynkiem biurowym przeznaczonym na siedzibę firmy. W biurowcu znajdzie się przestronny hol wejściowy, trzy sale konferencyjne, kantyna z zapleczem przystosowanym do obsługi cateringowej, biura z pomieszczeniami socjalnymi i sanitarnymi oraz serwerownie. W ramach kontraktu powstanie również portiernia z wiatą na rowery, pompownia ze zbiornikami p.poż., a także drogi, place, chodniki i parkingi na ponad 100 miejsc.

- Dziś wmurowaliśmy symboliczny kamień węgielny pod budowę zakładu produkcyjnego – mówi Andrzej Kostrzewa, Menadżer Projektu, Skanska. – Do tej pory wykonaliśmy fundamenty hali, części socjalnej i biurowca, stabilizację hali, część dróg oraz większość sieci zewnętrznych. Obecnie kontynuujemy prace żelbetowe - ściany fundamentowe, doki, słupy; rozpoczęliśmy też montaż konstrukcji stalowej hali – stoją pierwsze słupy i rygle.

Planowany stan zaawansowania budowy na koniec 2015 roku, zarówno w ramach hali jak i biurowca, to: cała konstrukcja stalowa i żelbetowa, dach, elewacja, posadzki. Ponadto, na przełomie roku prowadzone będą prace związane z instalacjami wewnętrznymi, rozpoczną się też roboty wykończeniowe. Obecnie na budowie pracuje ok. 70 osób.

- Na zrealizowanie całej inwestycji i przekazanie jej naszemu klientowi wraz z pozwoleniem na użytkowanie mamy jeszcze 8 miesięcy. Jednak faktycznie prace budowlane planujemy zakończyć w marcu, by zdążyć do połowy kwietnia 2016 r. z niezbędnymi formalnościami odbiorowymi - dodaje Andrzej Kostrzewa.

Konstrukcja hali produkcyjnej o wysokości 10 m pochłonie 500 ton stali. W środku zostaną wydzielone strefy produkcji, pakowania, magazynów i ekspedycji. Zamontowanych zostanie 5 suwnic – każda o udźwigu 5 ton. Powierzchnia hali to 13 tys. mkw.

-Wszystkie prace postępują zgodnie z harmonogramem. Podczas realizacji inwestycji korzystamy również z lokalnych podwykonawców - dotyczy to części robót ziemnych, sieci zewnętrznych, prac żelbetowych oraz lokalnych dostawców m.in. piasku, betonu czy dostawców sprzętu - dźwigów, ładowarek teleskopowych i podnośników koszowychmówi Paweł Haberland, dyrektor Zespołu Projektów, Skanska.