Data dodania: 11/06/2019

Klimat do inwestowania w Polsce został oceniony na 3,7 pkt na 5 możliwych, 65% ankietowanych określiła warunki do prowadzenia biznesu w naszym kraju jako co najmniej dobre. Najwyższe noty wystawili naszemu krajowi inwestorzy europejscy oraz azjatyccy.

To już 12 edycja badania „Klimat Inwestycyjny”, zrealizowanego przez PAIH, Grant Thornton oraz HSBC. Tytułowy klimat inwestycyjny w Polsce został oceniany przez zagranicznych inwestorów na 3,7 pkt (w skali 1-5), co jest jedną z najlepszych ocen w historii. – Oferta, jaką kieruje Polska do zagranicznych inwestorów premiuje inwestycje o wysokiej wartości dodanej skutkując ponad czterokrotnym wzrostem nakładów inwestycyjnych w okresie ostatnich 3 lat. Perspektywa na przyszłość jest obiecująca, ponieważ takich projektów jest obecnie najwięcej w portfelu Agencji – tłumaczy Jan Kamoji-Czapiński, dyrektor Obszaru Inwestycji w PAIH. Poprzedni rok był rekordowy pod względem projektów inwestycyjnych obsłużonych przez Agencję. Pozytywną decyzją inwestorów zakończyło się aż 71 projektów, przy których pracowała Agencja. Ich łączna wartość przekroczyła 2,13 mld euro. Dla porównania we wspomnianym 2015 r. było to 500 mln euro.

Aż 94% respondentów badania, czyli 2% więcej niż rok temu, wyraziło satysfakcję z wyboru Polski na miejsce inwestycji, jednocześnie deklarując, że dokonaliby takiego wyboru ponownie. – Dobrym sygnałem jest zwłaszcza informacja, że blisko 53 proc. firm planuje zwiększyć nakłady inwestycyjne w Polsce w 2019 roku. To samo mówią nam klienci, podkreślają, że kluczowa jest dla nich dostępność wykwalifikowanych specjalistów. Wsłuchując się w głos inwestorów zagranicznych możemy stwierdzić, że aspekt wyszkolonej kadry pracowniczej będzie stanowić przewagę konkurencyjną Polski w najbliższych latach – komentuje Scott Solberg, dyrektor zarządzający Pionem Bankowości Komercyjnej i Globalnej HSBC w Polsce.


W ocenie klimatu do inwestowania w Polsce dominowała opinia „dobrze” (49 proc. wskazań), drugim w kolejności wskazaniem była odpowiedź „średnio”. Rzadko inwestorzy wybierali odpowiedź „źle” (10 proc.), ani razu nie padła odpowiedź „bardzo źle”. Jest to jedna z najlepszych ocen w dwunastoletniej historii badania. Stopień zadowolenia z inwestowania w Polsce różni się w przypadku poszczególnych krajów pochodzenia inwestorów. Najlepsze opinie o naszym kraju mają firmy z Wielkiej Brytanii, przyznając średnio aż 4,5 pkt na 5 możliwych. Na drugim miejscu uplasowały się Chiny (4,2 pkt), a na trzecim ex aequo Dania i Niemcy (3,8 pkt). Na dole rankingu znalazły się natomiast oceny inwestorów ze Szwecji (3,3 pkt) i Holandii (3,4 pkt).

Zdaniem inwestorów, wciąż najsilniejszym magnesem przyciągającym zagraniczny kapitał do Polski jest swoista „samowystarczalność” gospodarcza kraju. Największą biznesową zaletą naszego państwa jako lokalizacji dla inwestycji, okazała się w tym roku wielkość rynku wewnętrznego, oceniona średnio na 3,88 pkt. Kolejne noty otrzymała stabilność gospodarcza (3,83 pkt) oraz polscy pracownicy za lojalność (3,74 pkt.) i wydajność (3,69 pkt.).

Zagraniczni inwestorzy po raz kolejny najniżej ocenili czynniki związane z legislacją (np. ocena jasności i spójności przepisów prawnych: 2,75 pkt). Ich zdaniem Polska posiada skomplikowany system podatkowy (formalności związane z podatkami ocenione na 2,76 pkt), a krytyczna ocenę - za efektywność pracy - otrzymały sądy gospodarcze (2,73 pkt).