Data dodania: 12/10/2021

Deweloper YIT wybrał generalnego wykonawcę części mieszkaniowej wielofunkcyjnego obiektu Żurawie, który powstanie na terenie Młodego Miasta w Gdańsku. Przetarg wygrała firma Mota-Engil. YIT wybrał generalnego wykonawcę inwestycji Żurawie


Inwestycja Żurawie jest zlokalizowana na 1,5-hektarowej działce pomiędzy ulicami Nowomiejską, Popiełuszki i Jaracza, w sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności. – Ruszamy z budową naszej pierwszej gdańskiej inwestycji Żurawie na Młodym Mieście. Właśnie zakończyliśmy procedurę przetargową, w wyniku której wyłoniony został generalny wykonawca – firma Mota-Engil – mówi Tomasz Konarski, prezes YIT w Polsce.

Łączna powierzchnia użytkowa budynków wynosić będzie ponad 40 500 mkw. Na parterze każdego z nich znajdą się lokale handlowo-usługowe. Mota-Engil wybuduje dla YIT 243 mieszkania o powierzchni od 29 do 92 mkw. Zakończenie części mieszkaniowej inwestycji, którą obejmuje kontrakt przetargowy, planowane jest na trzeci kwartał 2023 roku.

Projekt inwestycji, której nazwa nawiązuje do charakterystycznych dźwigów stoczniowych, obejmuje przestrzenie zachęcające do spędzania czasu na świeżym powietrzu, powstaną również naziemne i podziemne miejsca parkingowe, a także komórki lokatorskie.

Pracą nad projektem Żurawi kierował profesor Rainer Mahlamäki, fiński architekt znany w Polsce m.in. z koncepcji Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Wspólnie z architektem Dariuszem Brzezińskim i zespołem z Latergrupa Architekci oraz architektem Piotrem Chwazikiem i zespołem GCK stworzyli projekt budynków, które łączą w sobie elementy historii Gdańska oraz tradycji fińskiej architektury.