Data dodania: 16/10/2019

Przy ul. Dyrekcyjnej we Wrocławiu powstaje trzeci już budynek Startera. Zaprojektowany przez architektów z AP Szczepaniak obiekt z 255 mikroapartamentami ma elewację przypominającą grę Tetris.

Spółka Dolnośląskie Inwestycje buduje we Wrocławiu Starter III.

Dobiega końca budowa Startera III - z budynku systematycznie znikają rusztowania. Obiekt ma być gotowy w ostatnim kwartale tego roku. W 7-kondygnacyjnym budynku, poza lokalami usługowymi na parterze, zaplanowano 255 mikroapartamentów. W większości jednopokojowe z aneksem kuchennym, o różnej wielkości – od 16 do 35 mkw. Są także większe apartamenty dwulokalowe - od 51 do 69 mkw. Do niektórych na 6. piętrze przynależą tarasy.

Elewację od strony zewnętrznej zdobią różne elementy kompozycyjne, w tym scalone okna, które łączą się ze sobą już od parteru i układają się na ścianach jak klocki w Tetris. – Zaprojektowaliśmy ten ciekawy układ wykorzystując dwa materiały: szkło i płytki elewacyjne – wyjaśnia architekt Agnieszka Szczepaniak z pracowni AP Szczepaniak. Inwestorowi, którym jest spółka Dolnośląskie Inwestycje, zależało na reprezentacyjnym wyglądzie. Z kolei od wewnętrznej strony budynku wybrano białą elewację, która ma rozjaśnić przestrzeń niewielkiego dziedzińca.

Architekci nie ukrywają, że projektowanie obiektów z mikroapartamentami (głównie pod wynajem, czyli budynków aparthotelowych), sprawia im wielką przyjemność. – Możemy pozwolić sobie na  większą swobodę przy projektowaniu elewacji niż w przypadku budynków mieszkalnych – przyznaje Agnieszka Szczepaniak. – Duże możliwości daje powtarzalność lokali, które są podobnego lub tego samego typu. Po drugie w większości przypadków inwestorzy nie życzą sobie balkonów. Nawet jeśli je projektujemy, to przy dużej powtarzalności można stworzyć spójną kompozycję całości elewacji – dodaje.

Starter III to trzeci budynek z rodziny Starterów. Pierwszy i drugi stoją przy Wybrzeżu Pasteura. Wybudowano je w 2013 i 2017 roku. Starter I był pierwszą tego rodzaju inwestycją w mieście. Mikroapartamenty powstały w budynku po Hotelu Asystenta, w którym wcześniej mieszkali doktoranci i pracownicy Uniwersytetu Wrocławskiego. Po kilku latach przyszedł czas na Starter II. - Zachowaliśmy architektoniczną spójność z istniejącym budynkiem, ale jednocześnie zastosowaliśmy nowocześniejsze i bezkompromisowe rozwiązania – wspomina Agnieszka Szczepaniak, dodając, że projektowanie budynków z mikroapartamentami stało się specjalnością pracowni.