Data dodania: 11/12/2009

Nowocześnie zagospodarowane tereny zielone to już nie zwykłe nudne parki, z połaciami trawy, kilkoma drzewami i sadzawką, wokół której zazwyczaj stawia się ławki. Projektanci coraz częściej sięgają w głąb swojej wyobraźni po to, by park stał się miejscem wyjątkowym i charakterystycznym. Nowoczesne propozycje parkowe to małe dzieła sztuki – stanowią połączenie architektury, rzeźby, designu i myśli urbanistycznej. A co jeśli postawimy na rozwiązania sprzed ponad stu lat? Takie plany ma wrocławska firma Anti, która przed kilkoma dniami wygrała przetarg na zagospodarowanie terenu Parku im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu.

A pomysł jest prosty – powrót do przeszłości. Nie chodzi tutaj jednak o wykorzystywanie nieco już zużytych prostu nudnych rozwiązań, które wprowadzano w życie jeszcze 30 lat temu, ale raczej o zaczerpnięcie inspiracji z tradycji komponowania przestrzeni parków w końcówce wieku XIX. Projektanci przy tworzeniu tej koncepcji parku sugerowali się układem przestrzennym ogrodu z roku 1891, który odtwarzali na podstawie starych pocztówek z Wrocławia. 

Zgodnie z przedstawioną Zarządowi Zieleni Miejskiej we Wrocławiu propozycją, ten prawie 3-hektarowy park zostanie otoczony kutym ogrodzeniem – zupełnie tak, jak miało to miejsce w przeszłości. Firma odtworzy też jego kolekcjonerski charakter, poprzez wprowadzenie drzew okazowych. 

Jeśli chodzi o małą architekturę, to zdecydowanie najbardziej rzuca się w oczy pomysł postawienia w parku urokliwej, stylizowanej na XIX-wieczną, karuzeli francuskiej. Prawdopodobnie to właśnie ona stanie się główną atrakcją, nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Pomysł jej postawienia w tym miejscu jest ściśle związany z ideą stworzenia dzieciom miejsca rozrywki z prawdziwego zdarzenia. Z tego samego powodu na placu zabaw, który przewidziano w projekcie będą większe połacie trawy, a na jego teren nie będzie wpuszczać się psów. Koszt tej francuskiej karuzeli szacowany jest na kwotę 730 tysięcy zł. W założeniach projektu znalazło się też miejsce dla odbudowanej przedwojennej fontanny „Chłopiec z łabędziem”. Ta z kolei będzie kosztować około 600 tysięcy zł brutto. Dla miłośników zwierząt szczególnie interesujący wydaje się pomysł umieszczenia na terenie parku woliery z egzotycznymi, a jednocześnie odpornymi na zimno gatunkami ptaków. Przy realizacji tego projektu firma Anti skorzysta z pomocy Wrocławskiego ZOO, z którym współpracowała już podczas prac nad przebudową basenu fok. Niestety jeszcze nie wiadomo, które gatunki zamieszkają w Parku Kopernika – decyzje w tej sprawie będą podejmowane później. Znany jest natomiast koszt realizacji tej części projektu – umieszczenie w parku woliery pochłonie 170 tysięcy złotych. Zgodnie z nowym projektem trasy spacerowe w parku zostaną wytyczone na nowo. Będą oświetlane po zmroku poprzez system punktów iluminujących i oprawy oświetleniowe, które już zaprojektowano wzdłuż nich. Jak zapowiadają projektanci, całość parku, nad którym prace potrwają najprawdopodobniej do końca lipca przyszłego roku i pochłoną 6 mln zł, będzie nawiązywała do stylistyki retro, co nie jest być może obecnie najczęściej wybieranym kierunkiem, ale na pewno ciekawym i godnym uwagi. 

Firma Anti ma w swoim portfolio wiele interesujących realizacji – nie tylko z zakresu małej architektury parkowej, urządzania terenów zielonych, ale także zagospodarowania terenów miejskich i rewitalizacji budynków i promenad Jedną z bardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych jest z pewnością zagospodarowanie terenu dla instalacji rzeźbiarskiej PRZEJŚCIE we Wrocławiu, a także przebudowa basenu fok w tamtejszym Miejskim Ogrodzie Zoologicznym. Jeśli chodzi o doświadczenie Anti we wszelkiego rodzaju renowacjach i modernizacjach, to do tych najbardziej spektakularnych, a jednocześnie nawiązujących sposobem myślenia o architekturze krajobrazu do planów w Parku im. Mikołaja Kopernika, jest rekonstrukcja barkowego ogrodu przy Pałacu Spatgena we Wrocławiu. Tutaj również w procesie tworzenia projektu sięgnięto do doświadczeń przeszłości, która – jak widać – staje się pewnego rodzaju rozwiązaniem nowoczesnym, a z pewnością wartą uwagi inspiracją. Korzystanie z doświadczeń historii, w sposób odpowiedzialny i świadomy, może dać pewne nowe wizje i – jak to będzie miało prawdopodobnie miejsce w przypadku Parku im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu – urzekający efekt. 

Red.: MW

ŹRÓDŁO FOT.: ANTI 

Fontanna francuska 

 fot.: Francuska karuzela

Ogród barokowy we Wrocławiu 

Ogród barokowy we Wrocławiu  

fot.: Ogród barokowy we Wrocławiu 

Przejście 

Przejście 

fot.: Instalacja rzeźbiarska PRZEJŚCIE we Wrocławiu