Data dodania: 16/11/2009

Festiwal w stolicy Hiszpanii trwał od 4 do 6 listopada. Tym razem budynkiem roku została siedziba Muzeum Mapungubwe w Parku Narodowym Mapungubwe w Republice Południowej Afryki. Obiekt ten nawiązuje estetyką do lokalnych tradycji budowlanych. Projektem przyszłości (Future Project of The Year) został natomiast Pawilon Hiszpański na EXPO 2010 w Szanghaju, którego projektanci założyli, że będzie pewnego rodzaju wizualizacją czy odbiciem hiszpańskiej pogody. 

Polska natomiast była nominowana w trzech kategoriach: „Dom jednorodzinny” (tutaj o nagrodę walczył Dom Bezpieczny Roberta Koniecznego), „Kultura” (Centrum Kongresowe w Krakowie projektu Ingarten&Ewy Architects) i „Wakacje” (hotel Blow Up Hall 50 50 przy Starym Browarze w Poznaniu). Projekt tego ostatniego był nominowany także rok temu. Budynek został zaprojektowany wokół instalacji meksykańsko-kanadyjskiego artysty Rafaela Lozano-Hemmera, a jego nazwa jest inspirowana filmem włoskiego reżysera Michelangelo Antonioniego („Blow Up” – „Powiększenie”). Jest jednym z najbardziej luksusowych hoteli na świecie i jednym z nielicznych w Polsce, który należy do organizacji Small Luxury Hotels of The World i Tablet Hotels. Jego wyjątkowość polega nie tylko na zapewnieniu gościom luksusu, ale także rzadko spotykanej na taką skalę intymności. Podobno niewielu poznaniaków wie, gdzie znajduje się wejście do niego. Budynek przegrał walkę o pierwszą nagrodę w swojej kategorii z Restauracją Tusen, która znajduje się w szwedzkim kurorcie narciarskim Ramonberget. Projekt tej ostatniej powstał w wyniku pracy Murman Arkitekter ab. Budynek restauracji jest zlokalizowany na samym stoku narciarskim. Pomysł architektów opierał się tu na zbudowaniu pewnej harmonii między kształtem, materiałem i designem a górskim krajobrazem.

 

Murman Architecter ab

                          fot. Restaurant Tusen - Murman Architekter ab


Dom Bezpieczny, którego projekt powstał w pracowni KWK Promes Roberta Koniecznego zdążył już przynieść autorowi sławę, przynajmniej w Polsce. Budynek, który stanął pod Warszawą ani trochę nie przypomina bowiem zwykłego jednorodzinnego domku, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Głównym założeniem było zapewnienie jego mieszkańcom maksymalnego bezpieczeństwa. Architekci zaproponowali rozwiązanie polegające na zastosowaniu masywnych ruchomych ścian, które w zależności od położenia czynią z Domu Bezpiecznego obiekt przypominający bunkier albo dobrze przeszkloną willę. Z projektem Koniecznego wygrał jednak australijski Klein Bottle House, który – jak wskazuje nazwa – jest zainspirowany butelką Kleina czyli jednostronną powierzchnią bez brzegów. Projekt pracowni McBride Charles Ryan jest jednak pewnym przekształceniem butelki Kleina – nawiązuje swoją estetyką do sztuki origami.

Klein Bottle House

                          fot. Klein Bottle House - McBride Charles Ryan


Trzecim projektem, który walczył o główną nagrodę w kategorii „Kultura” jest Centrum Kongresowe w Krakowie autorstwa Krzysztofa Ingardena (projekt współtworzony przy współpracy Jacka Ewỳ i pracowni Arata Isozaki&Associates). Przed rokiem projekt ten zdobył główną nagrodę w międzynarodowym konkursie World Architecture Community organizowanym przez architektoniczny serwis internetowy. Tym razem Grand Prix go ominęła. Otrzymał ją już wspominany budynek Muzeum w Parku Narodowym Mapungubwe.

 

Muzeum Mapungubwe

                           fot. Muzeum Mapungubwe - Peter Rich Architects

 

ŹRÓDŁO FOT.: World Architecture Festival