Data dodania: 04/05/2015

W środę, 29 kwietnia 2015 r. wmurowano kamień węgielny pod budowę Nowej Siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu (NSSU). To jedna z najważniejszych inwestycji w ochronę zdrowia w Polsce i jedna z większych w Europie. Liderem konsorcjum realizującego ten obiekt jest spółka Warbud.

W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę szpitala w Krakowie- Prokocimiu wzięła udział premier Ewa Kopacz. Ze strony zamawiającego uroczystości przewodniczyli Rektor UJ prof. Wojciech Nowak oraz Prorektor UJ ds. CM prof. Piotr Laidler, którzy - wspólnie z Wojewodą Małopolskim Jerzym Millerem, Marszałkiem Województwa Małopolskiego Markiem Sową oraz Prezydentem Miasta Krakowa prof. Jackiem Majchrowskim - dokonali symbolicznego wmurowania kamienia węgielnego pod inwestycję. Spotkanie zakończyła konferencja prasowa, w której z ramienia Warbudu uczestniczył Lech Wąsowski, dyrektor DBMed w spółce Warbud.

 - Dla Warbudu to duże wyzwanie organizacyjne, zważywszy na skalę i zakres skomplikowania projektu pod względem technicznym, technologicznym oraz sprzętowym. Wierzymy, że wykonamy go z sukcesem i w terminie, mamy bowiem dobre doświadczenia z budowy podobnego szpitala dla Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, który jest właśnie w trakcie uzyskiwania pozwolenia na użytkowanie – powiedział Lech Wąsowski.

Nowa Siedziba Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu powstaje przy zbiegu ulic Kostaneckiego i Jakubowskiego na 15 ha działce. Po zakończeniu prac w 2019 r., placówka pomieści 925 łóżek, 24 sale operacyjne, 31 oddziałów klinicznych, 28 poradni klinicznych oraz zaplecze dydaktyczne z salą wykładową na 250 osób. Nowy szpital będzie składał się z 10 segmentów. Przenosiny Szpitala Uniwersyteckiego do Prokocimia pozwolą na stworzenie w tym rejonie nowoczesnego akademickiego kampusu medycznego UJ CM. Na jego terenie znajdą się działający już Zespół Domów Studenckich (będący obecnie w generalnym remoncie), modernizowany od dłuższego czasu Uniwersytecki Szpital Dziecięcy, Wydział Farmaceutyczny CM UJ oraz supernowoczesne Międzywydziałowe Centrum Symulacji Medycznej (Centrum Innowacyjnego Nauczania Medycyny).