Data dodania: 12/05/2011

W dniu 10 maja odbyła się uroczystość podpisania aktu erekcyjnego oraz wmurowania kamienia węgielnego pod budowę biurowca Senator. Na wydarzeniu, które miało miejsce w historycznej części Warszawy, przy ulicy Bielańskiej na działce, gdzie powstaje inwestycja, Paul Gheysens, prezes Ghelamco Group gościł wiele znamienitych osób. W uroczystości wzięli udział m.in. belgijski Minister Gospodarki - Vincent Van Quickenborne, Prezydent Warszawy - Hanna Gronkiewicz - Waltz oraz Jego Ekscelencja Ambasador Belgii w Polsce - Raoul Delcorde.

Uroczystość otworzył Jeroen van der Toolen, Dyrektor Zarządzający Ghelamco na Europę  Środkowo –Wschodnią. Po oficjalnych wystąpieniach przedstawicieli Ghelamco oraz zaproszonych gości, nastąpiło uroczyste odczytanie aktu erekcyjnego, który później podpisali: Hanna Gronkiewicz - Waltz - Prezydent Warszawy, Paul Gheysens - Prezes Ghelamco Group, Jeroen van der Toolen - Dyrektor Zarządzający Ghelamco na Europę Środkowo-Wschodnią,Vincent Van Quickenborne - Minister Ekonomii Belgii, Raoul Delcorde - Jego Ekscelencja Ambasador Belgii w Polsce, John Eyers z belgijskiej pracowni architektonicznej Jaspers Eyers & Partners,  oraz ks. Wiesław Niewęgłowski - Duszpasterz Środowisk Twórczych w Warszawie, który sprawuje również funkcję proboszcza w kościele św. Andrzeja znajdującym się przy Placu Teatralnym, nieopodal Senatora. Ksiądz Niewęgłowski poświęcił także kamień węgielny pod budowę inwestycji. Kulminacyjną częścią ceremonii było wmurowanie kamienia węgielnego wraz z  tubą z aktem erekcyjnym umieszczoną w specjalnej konstrukcji z cegieł i metalu, w fundamentach przyszłego gmachu biurowca Senator. Oprócz dokumentu w tubie znalazły się również monety, aktualne wydania najważniejszych polskich dzienników,  komplet zdjęć dawnego Banku Polskiego, wizualizacje przedstawiające projekt Senator oraz informacje o deweloperze.

- Spotykamy się dzisiaj w miejscu szczególnym, które od wieków związane jest z najważniejszymi instytucjami finansowymi w Polsce. W czasach króla Augusta Poniatowskiego mieściła się tu Mennica Państwowa, w ostatnich latach zaborów, kolejno rosyjski Bank Państwa, potem Polska Krajowa Kasa Pożyczkowa, a od 1924 r .- Bank Polski. W bezpośredniej okolicy swoje siedziby miały również inne znaczące instytucje finansowe i firmy związane z obrotem pieniężnym takie jak np. Warszawski Bank Dyskontowy czy Polski Bank Przemysłowy. Mając na względzie wielowiekową historię i tradycję tego miejsca, jeszcze przed przystąpieniem do projektowania naszego biurowca, zdecydowaliśmy się przeprowadzić szczegółowe, trwające ponad 4 lata, prace badawcze, które w efekcie pozwoliły nam możliwie najpełniej oddać wyjątkowy charakter i klimat tej szczególnej okolicy. Wszystkie prace nad  ustaleniem finalnego kształtu projektu prowadzone były we współpracy z biurem Stołecznego Konserwatora Zabytków - powiedział Jeroen van der Toolen, Dyrektor Zarządzający Ghelamco na Europę Środkowo-Wschodnią.

- Projekt Senator to bez wątpienia jedno z najciekawszych i najważniejszych przedsięwzięć w dotychczasowej historii naszej firmy. Wiemy, że Senator to inwestycja bardzo długo oczekiwana. Jestem przekonany, że niezwykły charakter Senatora oraz fakt, że pozwoli on odbudować zniszczony fragment miasta, sprawiają, że jego realizacja jest znaczącym wydarzeniem nie tylko w rozumieniu biznesowym, ale także społecznym - podkreślił w swoim przemówieniu Paul Gheysens, Prezes Ghelamco Poland.

Senator - nowe życie historycznego gmachu Banku Polskiego

Senator to inwestycja wyjątkowa. Dzięki wyważonemu połączeniu elementów historycznych i nowoczesnych technologii, budynek będzie jednym z najciekawszych i najbardziej charakterystycznych projektów biurowych zrealizowanych w Polsce w ostatnim czasie. Jego powstanie pozwoli również odbudować dawną pierzeję ul. Bielańskiej i al. Solidarności.

Unikalny projekt Senatora jest efektem współpracy belgijskiej pracowni architektonicznej Jaspers & Eyers z polskimi pracowniami AB - Projekt oraz Architraw GB, która specjalizuje się w renowacjach i odbudowach. Swoim wyglądem gmach Senatora będzie nawiązywał do historycznego Banku Polskiego. Całość projektu została uzgodniona z biurem Stołecznego Konserwatora Zabytków. Bryłę inwestycji zaprojektowano na planie dawnego budynku bankowego, a jej elewacja zachowuje pierwotne założenia architektoniczne gmachu z 1907 r. Kontynuowane są tu m.in. poziome linie dzielące poszczególne kondygnacje budynku, a na dwóch najniższych piętrach, podobnie jak w dawnym gmachu, dominują duże przeszklone powierzchnie połączone z ceglastym piaskowcem, którego kolor będzie przypominał różowo-czerwony piaskowiec z kamieniołomu w Tumlinie, pokrywający niegdyś siedzibę Banku Polskiego. Jeszcze innym elementem Senatora, nawiązującym do historycznego budynku jest charakterystyczny kolisty narożnik zlokalizowany pomiędzy  ul. Bielańską i al. Solidarności.

Miejscem szczególnym w Senatorze będzie główne Atrium, którego centralna ściana poddana zostanie renowacji, dzięki czemu odzyska oryginalny wygląd frontowej ściany sali kasowej Banku Polskiego. Wyeksponowanie zabytkowej ściany pozwoli na umieszczenie w tym historycznym miejscu oryginalnej tablicy Banku Polskiego, której wmurowanie nastąpiło 24 kwietnia 1924 r. Dodatkową atrakcją Atrium będzie również znajdujący się w nim fragment przeszklonej podłogi, przez którą będzie można oglądać pozostałości mennicy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego z XVIII wieku, a także tubę z aktem erekcyjnym budynku, która zostanie tu umieszczona po zakończeniu budowy.

Przy planowaniu budynku architekci zastosowali nowoczesne rozwiązania zapewniające funkcjonalne i efektywne wykorzystanie powierzchni. Piętra o powierzchni ok. 4 000 mkw. dadzą najemcom biurowca Senator nieograniczone możliwości aranżacji biur niezależnie od branży i specyfiki działania. Dodatkowo najemcy będą mieli również możliwość skorzystania z opcji wykończenia biura pod klucz z uwzględnieniem ich indywidualnych potrzeb i preferencji. Wnętrze budynku wyposażone zostanie w rozwiązania techniczne charakterystyczne dla nowoczesnych biurowców, w tym m.in. podnoszone podłogi i podwieszane sufity. Wysoki standard techniczny wzbogacą systemy komputerowego sterowania budynkiem oraz klimatyzacji i wentylacji z centralną funkcją nawilżania powietrza i możliwością indywidualnego regulowania temperatury. Ponadto, stały dostęp do świeżego powietrza gwarantować będą uchylne okna. Cały obiekt objęty zostaniem systemem zarządzania BMS oraz strukturalnym okablowaniem.

 Budowa inwestycji Senator rozpoczęła się w październiku 2010 r. Aktualnie prowadzone są prace związane z betonowaniem płyty fundamentowej. Kolejny etap budowy obejmuje realizację poziomów podziemnych budynku od poziomu -3, którego część konstrukcji jest już widoczna do poziomu 0, czyli tzw. „stan zerowy”. Budynek, który zostanie oddany do użytku w 2012 r. dostarczy na stołeczny rynek 25 000 mkw. nowoczesnej powierzchni zlokalizowanej na 6 piętrach. Wszystkie kondygnacje, oprócz parteru, który przeznaczono na strefę usługową, wypełnią biura.

Pod budynkiem znajdzie się trzypoziomowy parking z wjazdem od strony al. Solidarności, który zapewni miejsca postojowe dla ponad 330 samochodów.Senator zlokalizowany jest w samym sercu Warszawy, gwarantując komfortowy dostęp do środków komunikacji, z pobliską Stacją Metra Ratusz Arsenał  na czele. Dla przyszłych najemców atutem będzie również bliskość Ratusza, siedzib Citi Bank i  Bre Bank oraz sąsiedztwo innych biurowców z siedzibami międzynarodowych firm takich jak np., BNP Paribas Lease Group, Colliers International, Cushman & Wakefield, Gide Loyrette Nouel, McKinsey. Z racji swojego wyjątkowego charakteru i reprezentowanej wartości historycznej Senator już od dłuższego czasu budzi zainteresowanie najemców takich jak  m.in. banki,  firmy consultingowe czy kancelarie prawne, dla których zabytkowe wnętrza są naturalną lokalizacją. Prestiż biurowca Senator pozwoli tym firmom na posiadanie biura w lokalizacji pasującej wizerunkowo do profilu działalności, dając jednocześnie komfort jaki oferują nowoczesne budynki biurowe.

Ghelamco Poland to jeden z wiodących deweloperów i generalnych wykonawców działających na polskim rynku nieruchomości komercyjnych. Firma specjalizuje się w dostarczaniu nowoczesnych powierzchni biurowych i magazynowych. Firma realizuje ponadto, pod marką Ghelamco Residential, projekty mieszkaniowe o wysokim standardzie. Przez 20 lat, oddając do użytku ponad 356 000 mkw. biur i magazynów, firma zdobyła reputację dewelopera, który zapewnia terminowość oraz wysoką jakość realizowanych inwestycji. Uznaniem wysokiej jakości jest szereg zdobytych przez firmę nagród.