Data dodania: 04/09/2013

Przy nadbrzeżu Basenu Prezydenta w Gdyni odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę kompleksu Gdynia Waterfront. Wraz z kamieniem węgielnym tradycyjnie została wmurowana kapsuła czasu, do której włożono akt erekcyjny, pen-drive z dokumentacją i wizualizacjami projektu oraz aktualne wydanie lokalnej gazety. Developer, firma SwedeCenter, ten etap inwestycji planuje zakończyć w połowie 2015 roku.

- Jestem przekonany, że Gdynia Waterfront to przyszłe centrum biznesu, usług, rekreacji i spotkań mieszkańców miasta oraz licznie odwiedzających to miejsce turystów. Prestiżowa lokalizacja w sąsiedztwie Skweru Kościuszki, nowoczesna architektura i dobrze rozplanowana przestrzeń publiczna z bezpośrednim dostępem do wody stworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca i sprawią, że kompleks stanie się wielobarwnym, tętniącym życiem sercem miasta - powiedział w trakcie uroczystości Roger Andersson, dyrektor zarządzający SwedeCenter.

Projekt architektoniczny pierwszego etapu Gdynia Waterfront powstał w Pracowni Projektowej FORT

Gdynia Waterfront to nowoczesny kompleks wielofunkcyjny o powierzchni 90 000 metrów kwadratowych, który oferować będzie powierzchnie biurowe, hotel, budynki mieszkalne, obiekty handlowe i usługowe. Dopełnią je funkcje kulturalne i wypoczynkowe. W budowie, z planem oddania do użytku w 2015 roku, jest pierwszy etap inwestycji, tj. hotel Mariott Courtyard z centrum konferencyjnym, którego operatorem będzie firma Scandinavian Hospitality Management oraz budynek biurowy zaplanowany jako główna siedziba Nordea Bank Polska.

Budynek hotelowy został zaprojektowany, jako obiekt 9-piętrowy. Na parterze zlokalizowana będzie recepcja hotelu wraz z towarzyszącymi pomieszczeniami oraz restauracja z zapleczem kuchennym. Restauracja i należący do niej ogródek stanowić będą istotny element kompleksu. Na pierwszym piętrze hotelu zaprojektowano salę balową oraz sale konferencyjne z widokiem na morze. Kolejne piętra zajmować będą pokoje hotelowe, w sumie 201 pokoi. Goście będą mogli korzystać z tarasu widokowego, który został zaprojektowany na 4 piętrze obiektu. Na ostatniej kondygnacji, poza pokojami hotelowymi, zaplanowano pomieszczenia techniczne. W podziemiach kompleksu powstanie wspólna dla obu budynków jednokondygnacyjna hala garażowa. Na parkingu w części biurowej zaprojektowano także szatnie i prysznice dla rowerzystów, którzy będą mogli zostawiać tu swoje rowery.

Budynek biurowy został zaprojektowany zgodnie z wymogami certyfikacji LEED. W projekcie wprowadzono m.in. zasadę, że materiały budowlane będą lokalne, aby ograniczyć konieczność dalekich transportów; rozmiary otworów okiennych na piętrach biur będą wąskie i wysokie, gdyż takie proporcje zapewniają głęboką penetrację światła dziennego do wnętrza; okna wyposażone będą w żaluzje przeciwsłoneczne, zapobiegające nagrzewaniu się pomieszczeń. Przemyślane połączenie proporcji okien, powierzchni przeszklonych i fasad, osłon przeciwsłonecznych oraz ścian z wysokim współczynnikiem izolacji gwarantuje minimalizację zużycia energii zarówno w aspekcie chłodzenia, jak i ogrzewania powierzchni. Dodatkowo, dostęp świata dziennego wraz z inteligentnym systemem dostosowującym poziom oświetlenia do warunków zewnętrznych zwiększy efektywność zużycia energii w budynku. Połacie dachowe zostaną obsadzone roślinnością. Zielone dachy zapewnią nie tylko efekt wizualny, ale także zwiększą powierzchnie biologicznie czynną. Wokół kompleksu harmonijnie wkomponowana zostanie roślinność dobrze znosząca specyficzne warunki klimatu nadmorskiego.

Inwestorem i deweloperem projektu jest spółka SwedeCenter, należącą do Grupy Inter IKEA, która w przyszłości będzie także zarządzać nowo wybudowanym kompleksem. Projekt architektoniczny pierwszego etapu inwestycji powstał w Pracowni Projektowej FORT, natomiast generalne wykonawstwo powierzono firmie PORR Polska.