Data dodania: 11/07/2016

Prace związane z budową Międzypokoleniowego Centrum Edukacji, inwestycji kulturalno-edukacyjnej, która powstaje na warszawskim Wilanowie, przebiegają zgodnie z planem i wkraczają w kolejną fazę realizacji. Na obiekcie przy ul. Radosnej 11 odbyło się zawieszenie tradycyjnej wiechy.

Uroczyste zawieszenie wiechy uczciło wykonanie najwyższego punktu konstrukcyjnego na obiekcie. Inwestor - Zarząd Dzielnicy Wilanów i przedstawiciel generalnego wykonawcy - firmy Skanska, wspólnie podziękowali wszystkim uczestnikom prowadzonych prac za włożony w nie wysiłek oraz pogratulowali terminowego ukończenia kluczowego etapu robót. Jak podkreślili, wszystkie prace wykonawcze przebiegają sprawnie i zgodnie z planem, dzięki czemu inwestycja zostanie zrealizowana w przewidywanym terminie. Wartość projektu wynosi 12,3 mln złotych.

W budynku o powierzchni użytkowej blisko 3 000 mkw. i kubaturze prawie 13 000 metrów sześc. znajdą się: filia Biblioteki Publicznej, filia Centrum Kultury Wilanów, przedszkole i pomieszczenia dla seniorów. Strefę wejściową charakteryzować będzie obszerne przeszklone foyer.  Na parterze ulokowano placówkę edukacyjną dla dzieci z osobnym wejściem. Dla 150 dzieci przygotowano miejsce w sześciu oddziałach. Na parterze - oprócz sal edukacyjnych - będą także: sala zabaw, jadalnia, kuchnia, pomieszczenia opiekunów, pielęgniarki, administracyjne oraz wózkownia, szatnia i klub rodzica. Projektanci  zaproponowali ciekawe rozwiązanie architektoniczne, jakim jest wewnętrzny zielony dziedziniec. Na zewnątrz urządzone zostaną place zabaw, wydzielone niską zielenią rekreacyjną wyposażone zostaną m.in. w piaskownice, domki, bujaki i zjeżdżalnie.

Na pierwszym piętrze umiejscowiona zostanie filia Biblioteki Publicznej i filia Centrum Kultury Wilanów (pomieszczenia klubu seniora, klub mam, sala wielofunkcyjna, sale zajęć, a także szatnia). Drugie piętro zajmie kawiarenka z tarasem. W piwnicy znajdzie się zaplecze kuchenne i magazyny oraz 2 sale ćwiczeń z szatniami. Budynek wraz z otoczeniem zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

– Realizację kontraktu rozpoczęliśmy w maju 2015 r. – z końcem sierpnia 2015 r. złożyliśmy dokumentację do projektu budowlanego, w październiku uzyskaliśmy pozwolenie na budowę, następnie zorganizowaliśmy plac budowy i w listopadzie ruszyliśmy z budową MCE – wyjaśnia Marcin Bargłowski, Kierownik Budowy, Skanska. – W całości wykonaliśmy konstrukcję żelbetową oraz konstrukcje murowe, w 75 proc. wykonaliśmy dach, zaś w 80 proc ściany działowe, częściowo zamontowaliśmy ślusarkę zewnętrzną. Obiekt posiada już posadzki betonowe w piwnicy, tynki na poziomie -1, konstrukcje stalowe i centrale wentylacyjne – wymienia.

- Obecnie prowadzimy roboty wykończeniowe, kładziemy tynki i posadzki betonowe, wykonujemy zabudowę gipsowo-kartonową oraz prace dekarskie – wymienia Kierownik Budowy. - Jednocześnie trwają prace na elewacji budynku oraz roboty instalacyjne (elektryczne i sanitarne).

- Przed nami jeszcze zagospodarowanie terenu, wykonanie przyłączy mediów oraz prace wykończeniowe. Powstanie zieleń, elementy małej architektury, place zabaw z urządzeniami dostosowanymi do wieku dzieci, wydzielone niską zielenią rekreacyjną. Place zabaw wyposażymy m.in. w piaskownice, domki, bujaki i zjeżdżalnie. Potem przekażemy Centrum inwestorowi a dzieci, młodzież czy seniorzy będą mogli cieszyć się nowym miejscem spotkań, edukacji i integracji – podsumowuje Marcin Bargłowski.

Skanska realizuje kontrakt w formule „zaprojektuj i wybuduj” wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego nad realizacją projektu.

- Budynek zaprojektowaliśmy i wykonujemy zgodnie z najnowszymi osiągnięciami wiedzy budowlanej, z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów i technologii. Szczególną uwagę podczas projektowania zwróciliśmy na ergonomię budynku, jego prostotę oraz funkcjonalność – mówi Maciej Kiser, Menadżer Projektu, Skanska. - Inwestycję realizujemy w oparciu o dostosowany do współczesnych wymagań projekt architektoniczny oraz najwyższy standard wykonawczy, który gwarantuje nie tylko terminowe ukończenie prac, ale przede wszystkim zadowolenie przyszłych użytkowników – podkreśla Menadżer Projektu.