Data dodania: 05/07/2013

Azja zdominowała po raz kolejny ranking najdroższych lokalizacji biurowych świata - 4 rynki azjatyckie uplasowały się w pierwszej piątce, a centralna dzielnica biznesu w Hong Kongu pozostaje nr 1 na tej liście, zgodnie z raportem Prime Office Occupancy Costs (Koszty najmu w najdroższych lokalizacjach na świecie), wydawanym dwa razy w roku przez globalny dział doradztwa i badań rynku w CBRE.

Centralna dzielnica biznesu w Hong Kongu, ze średnimi stawkami czynszu na poziomie ok. 165 euro//m kw./m-c, trzeci rok z rzędu zajmuje 1 pozycję na liście najdroższych lokalizacji biurowych na świecie. Londyński West End na miejscu drugim (ok. 156 euro/mkw./m-c). W pierwszej piątce, oprócz Hong Kongu, znalazły się 3 inne rynki z Azji – Finansowa ulica w Pekinie, Jianguomen - centralna dzielnica biznesu w Pekinie oraz Connaught Place – centralna dzielnica biznesu w Delhi.

Inne lokalizacje z Azji i Pacyfiku z pierwszej dziesiątki to Hong Kong-West Kowloon (miejsce 6) i Tokio – Marunouchi/Otemachi (miejsce 8). Środkowy Manhattan w Nowym Jorku powrócił do pierwszej dziesiątki (miejsce 10), a tuż przed nim uplasowały się: Moskwa (miejsce 7) i Londyńska dzielnica City (miejsce 9). Warszawa zajęła miejsce 61 - to o 3 pozycje wyżej niż w rankingu z września 2012.

- Warszawa awansowała o 3 pozycje w ranking najdroższych lokalizacji biurowych świata i zajmuje obecnie 61 miejsce, co dowodzi, iż prestiż stolicy Polski na światowym rynku biurowym rośnie. Warszawa jest znaczącym centrum biznesowym Euroopy. Nie da się jednak ukryć, że w dalszym ciągu mamy sporo do nadrobienia w stosunku do tak potężnych aglomeracji jak Londyn, Paryż, Moskwa czy też do stolic największych państw azjatyckich, które zajęły czołowe miejsca w rankingu – skomentował Konrad Heidinger, konsultant w dziale doradztwa i badań rynku w CBRE w Polsce.

Globalnie, stawki czynszu wzrosły o 1,4 proc. w porównaniu do roku ubiegłego – nieznaczny wzrost kosztów najmu w obu Amerykach oraz Azji i Pacyfiku został częściowo zrównoważony przez niewielki spadek czynszów w recesyjnej Euroopie. Jednakże niewielki średni globalny wzrost czynszów zamaskował znaczny spadek, jaki odnotowały takie rynki jak Dżakarta (Indonezja) i podmiejskie dzielnice Houston w Teksasie (USA), gdzie zmiana procentowa na minusie wyniosła odpowiednio 38,9 i 21,2 proc.

- Podczas gdy tempo globalnego wzrostu kosztów czynszów zwolniło, ograniczona podaż najlepszych powierzchni biurowych w kluczowych centrach biznesowych nadal napędza stawki czynszu do wzrostu – powiedział dr Raymond Torto, globalny ekonomista CBRE. - Większość najdroższych lokalizacji biurowych przyciąga międzynarodowe firmy, które na swoje siedziby regionalne poszukują najlepszych biur w prestiżowych budynkach z dostępem do głównych globalnych i lokalnych tras tranzytowych.