Data dodania: 24/08/2015

W siedzibie Banku Gospodarstwa Krajowego odbyło się dziś podpisanie umowy dotyczącej finansowania budowy budynku Sądu Rejonowego w Nowym Sączu. Projekt ten to pierwsza inwestycja w Polsce realizowana w formule PPP, gdzie po stronie partnera publicznego stoi jednostka organizacyjna Skarbu Państwa. Partnerem prywatnym jest spółka należąca do Warbudu. BGK zapewnia finansowanie projektu w ramach programu „Inwestycje polskie”.

Inwestycja zakłada budowę, a następnie utrzymanie przez 20 lat nowoczesnej siedziby Sądu Rejonowego w Nowym Sączu o całkowitej powierzchni ponad 10 000 mkw. 4-kondygnacyjny budynek będzie spełniać wysokie standardy pracy i obsługi interesantów poprzez zapewnienie m.in. stosownej powierzchni sal rozpraw, efektywnej obsługi i komunikacji, a także bezpieczeństwa i sprawnej archiwizacji dokumentów. Projekt poza powierzchnią użytkową obejmuje także jego kompleksowe wyposażenie, parking podziemny, pełną infrastrukturę techniczną oraz zagospodarowanie terenu. 

- Inwestycja w Nowym Sączu to milowy projekt dla rozwoju PPP w Polsce. Cieszymy się, że zarówno Bank Gospodarstwa Krajowego jak i Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju aktywnie wspierają jego realizacje. To pokazuje, że Warbud jest godnym zaufania Partnerem Prywatnym, realizującym projekty mające realny wpływ na wzrost poziomu bezpieczeństwa i standardu życia Polaków  – mówi Mirosław Józefczuk, członek zarządu Warbud.

Umowa dotycząca finansowania projektu została podpisana pomiędzy Bankiem Gospodarstwa Krajowego zapewniającym finansowanie, a partnerem prywatnym, firmą PPP Projekt  z Warszawy, należącą do Warbud. Koszt inwestycji dla strony publicznej to 6,1 mln rocznie przez cały czas trwania umowy z partnerem prywatnym. Cena obejmuje koszty zaprojektowania, budowy, kompleksowego utrzymania budynku, a nawet zużycia energii cieplnej i w dużej części elektrycznej - przez 20 lat. W tej cenie mieści się również koszt odsetek od finansowania, pozyskanego dla tej inwestycji w Banku Gospodarstwa Krajowego. Po 20 latach budynek zostanie przekazany na własność Sądu.

- PPP to formuła, która daje stronie publicznej nie tylko realne wsparcie doświadczonego Partnera Prywatnego, ale także - jak pokazują zagraniczne przykłady - może zapewnić oszczędności na poziomie 20% w stosunku do tradycyjnej formuły budowy i utrzymania infrastruktury publicznej. Biorąc pod uwagę ogrom potrzeb, to rozwiązanie warte szczególnego zainteresowania. Wierzymy, że projekt w Nowym Sączu będzie wzorem dla kolejnych inwestycji  – dodaje Mirosław Józefczuk.        

Projekt inwestycji przygotowało biuro architektoniczne Artur Jasińscy i Wspólnicy. Zaprojektowano regularną bryłę, w której zostaną osadzone wysokie – 3-metrowe okna. Koniec prac budowlanych wstępnie zaplanowany jest na grudzień 2017, zaś przekazanie obiektu do użytkowania w pierwszym kwartale 2018 roku. - Już pierwszego sierpnia rozpoczęliśmy prace nad pozwoleniem na budowę. Postaramy się je zdobyć do końca tego roku. Z realizacją mamy czas do maja 2018 r., ale zamierzamy przyspieszyć prace i zakończyć je jeszcze w 2017 r. – zapowiada Mirosław Józefczuk.