Data dodania: 28/05/2014

Griffin Real Estate oraz Immobel przygotowują w Warszawie wspólną inwestycję. Eko Natolin to ekologiczne osiedle domów jednorodzinnych, które będzie korzystać z odnawialnych źródłach energii. W I etapie inwestycji na 36 ha powstanie 155 domów.

Osiedle Eko Natolin powstanie pomiędzy ulicami Łukasza Drewny i Gąsek w Warszawie, na terenie dzielnicy Wilnaów, w sąsiedztwie rezerwatu Las Natoliński i Las Kabacki. W pierwszym etapie inwestycji na działce o powierzchni 23 ha powstanie 155 domów jednorodzinnych i bliźniaków. Ogółem 45 tys. mkw. PUM. Domy będą miały powierzchnię 260 i 415 mkw. Projekt zakłada również budowę przedszkola i sklepu. Na osiedlu powstanie również farma fotowoltaiczna. Wytworzy ona energię, która zostanie wykorzystana do utrzymania części wspólnych osiedla: monitoringu, oświetlenia ulic i terenów zielonych. I etap ma zostać zrealizowany do końca 2016 r. W pierwszej fazie inwestycji powstanie 35 energooszczędnych domów.

Osiedle Eko Natolin, ekologiczna inwestycja w Warszawie, wiz. materiały inwestora

- Obecnie jesteśmy na końcowym etapie uzyskania wszystkich pozwoleń - informuje Przemysław Krych, CEO Grffin Real Estate. - Przetarg na generalnego wykonawcę ma zostać ogłoszony na początku 2015 r.

Inwestor – spółka celowa Griffin Real Estate oraz Immobel - przewiduje, że wiosną przyszłego roku uda się uzyskać pozwolenie na budowę, wtedy też ruszą pierwsze prace. Plany dotyczące drugiego etapu inwestycji zakładają realizację 12,3 tys. mkw. PUM na terenie o powierzchni 13,2 ha. Ostateczny kształt osiedla w drugim etapie jest w fazie planowania i ma zostać przedyskutowany z miastem.

W ramach inwestycji Eko Natolin powstaną domy o powierzchni 260 i 415 mkw.

Za projekt architektoniczny Eko Natolin odpowiada Elm Projekt Studio. Ze względu na położenie osiedla w sąsiedztwie rezerwatu przyrody, projektanci zadbali aby inwestycja była przyjazna dla środowiska. Domy praktycznie nie będą emitować CO2, podczas gdy podobnej wielkości osiedle ogrzewane gazem, emitowałoby ponad 900 ton dwutlenku węgla rocznie. Aby to zrekompensować trzeba by obsadzić prawie 3 hektary lasu.

Na mocy podpisanej umowy o współpracy Bank Ochrony Środowiska dostarczy rozwiązanie technologiczne BOŚ Ekosystem. Dzięki niemu przyszłe domy w znacznym stopniu zostaną ogrzane i zasilone w energię elektryczną wytworzoną z promieni słonecznych. Technologia BOŚ Ekosystem wykorzystuje trzy moduły montowane na zewnątrz domu: solarny, fotowoltaiczny i powietrznej pompy ciepła, oraz moduł kotłowni montowany w budynku.