Data dodania: 30/04/2015

Niedługo zostanie ogłoszony konkurs na koncepcję zagospodarowania warszawskiego Osiedla Jazdów, uwzględniający wyniki ubiegłorocznych konsultacji społecznych. Podczas dwóch cykli warsztatów wypracowano społeczną koncepcję zagospodarowania terenu. Przewiduje ona dla Osiedla Jazdów funkcję społeczną, kulturalną, edukacyjną, a ich uzupełnienie ma stanowić funkcja rekreacyjna i mieszkalna.

Efektem zakończonych w zeszłym roku konsultacji społecznych jest koncepcja wypracowana przez uczestników tego procesu zawierająca określenie funkcji terenu i jego zagospodarowania, która będzie mogła stać się podstawą do ogłoszenie konkursu na koncepcję zagospodarowania tego terenu. Na zakończenie konsultacji powstał raport.

– Następny etap to uporządkowanie terenu osiedla – odbędzie się to w poszanowaniu wyników konsultacji społecznych i w porozumieniu z szeroko pojętą stroną społeczną – powiedział Jarosław Jóźwiak, zastępca Prezydenta m.st Warszawy. – Na początku sierpnia Dzielnica Śródmieście ogłosi konkurs na koncepcję zagospodarowania tego terenu.

Zanim nastąpi ogłoszenie konkursu na koncepcję do wypracowania wytycznych do konkursu zostali zaproszeni partnerzy społeczni.  Do planowania przestrzeni Jazdowa włączyli się również studenci Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, którzy podczas kwietniowych warsztatów, w ramach praktyki wykonali wstępne prace projektowe. Pozwolą one uzyskać pierwsze wyobrażenie na temat możliwości Jazdowa.

Osiedle Jazdów obejmuje obszar pomiędzy Trasą Łazienkowską a ulicami Górnośląską i Piękną, od zachodu ograniczony parkiem Ujazdowskim, od wschodu zaś Skarpą Warszawską. Poza charakterystycznymi domkami fińskimi na terenie Osiedla znajdują się trzy murowane budynki przedwojenne wpisane do rejestru zabytków, szkoła podstawowa oraz ambasady Francji i Niemiec. Efektem konsultacji jest koncepcja zawierająca określenie funkcji terenu i jego zagospodarowania.

Podczas warsztatów zaproponowano zachować istniejącą zabudowę drewnianą (27 domków) i murowaną będącą pozostałością Szpitala Ujazdowskiego, dopuścić lokowanie nowej zabudowy, i rozbudowę zabudowy istniejącej, jedynie w nawiązaniu charakterem i skalą do „domków fińskich”, przy zastosowaniu lekkich, ekologicznych rozwiązań materiałowych. Powierzchnia zabudowy nie powinna przekraczać ok. 100 mkw. rzutu i 5 metrów wysokości.