Data dodania: 13/01/2016

Porto Office B rozpoczęła budowę kompleksu biurowego w krakowskich Dębnikach. W pierwszym etapie, z terminem oddania w marcu 2017 roku, powstanie budynek Porto Office B, w którym zaplanowano ok. 5 500 mkw. użytkowej powierzchni biur i usług. Obiekt, zaprojektowany w duchu budownictwa zrównoważonego, będzie proekologiczny i energooszczędny.

Inwestorem i deweloperem projektu jest Porto Office B z siedzibą w Krakowie, założona przez portugalskich przedsiębiorców. Autorem koncepcji architektonicznej jest krakowskie biuro IMB Asymetria. Za pozyskiwanie najemców jako agent wyłączny odpowiada międzynarodowa firma doradcza Knight Frank.

Zespół Porto Office, składający się z  dwóch budynków biurowych klasy A, powstanie na eksponowanej działce przy ul. gen. Bohdana Zielińskiego. W pierwszym etapie projektu, którego budowa już się rozpoczęła, powstanie czterokondygnacyjny budynek Porto Office B, zbudowany na planie litery L, w którym zaplanowano ok. 5 500 mkw. użytkowej powierzchni biurowej i usługowej. W drugim etapie powstanie budynek o powierzchni ok. 7 100 mkw. Zdecydowana większość miejsc parkingowych zlokalizowana będzie w garażu podziemnym, zostawiając na powierzchni terenu tylko kilkanaście miejsc przeznaczonych dla gości. Pozwoli to na zagospodarowanie pozostałej części działki zielenią o zróżnicowanym charakterze.

Jak podkreśla inwestor, obiekty budowane są w zgodzie z ideą budownictwa zrównoważonego, co podparte będzie stosowną certyfikacją (projekt został oficjalnie zarejestrowany jako kandydat do certyfikatu LEED Gold). Inwestycja zrealizowana będzie w duchu zielonego budownictwa, promując ekologiczne formy transportu jak rowery i samochody elektryczne. Do planowanego kompleksu poprowadzą ścieżki rowerowe, w budynku znajdą się szatnie z prysznicami dla rowerzystów, a w garażu podziemnym punkty do ładowania aut elektrycznych.

Budynki będą spełniać najwyższe standardy architektury; zostaną w nich zastosowane nowoczesne rozwiązania (inteligentny BMS, systemy oszczędności energii i wody, systemy nawilżania powietrza) i będą przyjazne dla natury.