Data dodania: 22/08/2016

W Białymstoku rusza budowa nowej siedziby Archiwum Państwowego. Dyrekcja placówki podpisała z firmą Skanska umowę na realizację kontraktu o wartości blisko 20 mln zł.

Siedziba Archiwum Państwowego w Białymstoku powstanie przy ul. Mickiewicza. Projekt budowlany wykonało biuro projektowe Mateusz Wejchert Architekt, zaś koncepcję Arkon Jan Kabac. Budynek będzie posiadał ok. 3 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Prace budowlane zakończą się w 2018 roku. Obecna siedziba archiwum jest w stanie pomieścić 4 kilometry akt. W nowo powstającym budynku zaprojektowano przestrzeń dla 12 kilometrów dokumentów.

- Wykonywany przez nas budynek archiwum składać się będzie z bloku administracyjno-biurowego oraz części magazynowej – mówi Grzegorz Pietrowski, Menadżer Projektu, Skanska.

Przyszła siedziba Archiwum Państwowego będzie mieć ok. 13 metrów wysokości, a jej wnętrze rozplanowano na 3 kondygnacjach. Na pierwszym poziomie, w części frontowej zachodniej budynku, wydzielona zostanie strefa pracowni specjalistycznych, strefa infrastruktury technicznej i teleinformatycznej oraz strefa przyjęcia archiwaliów z możliwością rozładunku od strony drogi wewnętrznej i parkingu. Natomiast kondygnacja 0 zostanie zagospodarowana na strefę publiczną, edukacyjną, ekspozycyjno-konferencyjną, strefę udostępniania i dyrekcję. W części południowej, na kolejnej kondygnacji wydzielona zostanie strefa administracyjna. W tylnej części wschodniej budynku, na wszystkich trzech poziomach, powstanie strefa magazynów archiwalnych i specjalnych.

Dzięki swojemu niekonwencjonalnemu wyglądowi budynek archiwum z pewnością będzie przyciągał uwagę. Jego zewnętrzne ściany zostały zaprojektowane jako żelbetowe, z betonu architektonicznego eksponowanego we wnętrzu budynku, a od zewnątrz zostaną obłożone płytami kamiennymi na ruszcie stalowym. W części frontowej obiekt zostanie ozdobiony perforowanymi blachami miedzianymi. - W kształtowaniu dojść do obiektu wykorzystano istniejącą różnicę terenu pomiędzy poziomem działki a ulicą. Poziom strefy wejściowej z częścią publiczną obiektu został wyniesiony powyżej poziomu ulicy Mickiewicza o ok. 2 m, ze schodami terenowymi prowadzącymi do głównego wejścia. W ten sposób wyraźnie zaakcentowane zostało wejście oraz podkreślona ranga obiektu – podkreśla Grzegorz Pietrowski. - Warte podkreślenia jest także to, że budynek wyposażony zostanie przez nas w najnowocześniejsze instalacje sanitarne, elektryczne i niskoprądowe, w tym w fotowoltaiczną i system zarządzania budynkiem BMS – dodaje Pietrowski.

Aby budynek archiwum spełniał swoje zadanie, akta muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach. Niezbędna jest odpowiednia wentylacja i wilgotność. Zaostrzony rygor klimatyczny magazynów zostanie uzyskany poprzez zastosowanie odpowiedniego systemu central wentylacyjnych, który będzie dostarczać niezbędną ilość świeżego powietrza. Ilość powietrza nawiewanego do pomieszczeń, w których będą magazynowane akta, zostanie tak dobrana, by zapewnić wymagane do przechowywania akt parametry.