Data dodania: 06/06/2018

Varso to obecnie największa inwestycja realizowana w centrum stolicy. Zaprojektowany przez pracownię Foster + Partners i realizowany przez firmę HB Reavis wieżowiec otrzymał certyfikat ekologiczny BREEAM Interim na najwyższym możliwym poziomie „outstanding”.

 

Najwyższy wiezowiec Varso sięgnie 310 metrów.

 

W sąsiedztwie Dworca Centralnego w Warszawie powstają trzy budynki: 310-metrowy wieżowiec zaprojektowany przez Foster + Partners oraz dwa, których autorem jest warszawska pracownia HRA Architekci. Docelowo Varso zaoferuje ok. 144,500 mkw. powierzchni do wynajęcia. Oprócz biur znajdą się tu ogólnodostępne pasaże ze sklepami, restauracjami, kawiarniami i lokalami usługowymi.

 

Na placu budowy pracuje już kilka żurawi. Ukończenie najwyższego z budynków, liczącego 310 metrów wraz z iglicą, planowane jest w 2020 roku. - Uzyskanie międzynarodowego certyfikatu BREEAM na najwyższym poziomie Outstanding dla takiego budynku jak Varso to ogromny sukces zespołu zaangażowanego w jego realizację. Do zakończenia budowy pozostały niespełna dwa lata, ale już teraz mamy pewność, że będzie to miejsce spełniające najwyższe standardy w zakresie zrównoważonego rozwoju – powiedziała Ewelina Grodzicka, specjalistka ds. zrównoważonego rozwoju w HB Reavis.

 

W klasyfikacji BREEAM Interim dla nowo powstających obiektów, najwyższy z trzech budynków Varso otrzymał 87,5%. Audytorzy docenili m.in. jego położenie, zapewniające łatwy dostęp do środków komunikacji, bezpośrednie połączenie z Dworcem Centralnym, bogate zaplecze dla rowerzystów, w tym kilkaset miejsc parkingowych dla rowerów, szatnie i prysznice, a także przewidziane stanowiska do ładowania pojazdów elektrycznych. Projektanci Varso zadbali też o kwestie wpływające na zdrowie i samopoczucie ludzi na co dzień pracujących w biurach. Najważniejsze z nich to swobodny dostęp do światła naturalnego, maksymalne wytłumienie hałasu z zewnątrz oraz wewnątrz budynków, możliwość indywidualnej kontroli temperatury w biurze oraz stała weryfikacja jakości powietrza. Analizując projekt Varso, eksperci BREEAM docenili również rozwiązania, które przyczynią się do ograniczenia zużycia prądu i wody. Należą do nich m.in. energooszczędna klimatyzacja, ogrzewanie i oświetlenie, wodooszczędna armatura w łazienkach i systemy kontroli przecieków oraz wykorzystanie deszczówki do podlewania zieleni wewnątrz oraz wokół budynku. Dzięki temu zapotrzebowanie na energię będzie o blisko 23% niższe, a wykorzystanie wody do podlewania roślin o połowę mniejsze. Główne elementy wieżowca Varso zostały poddane analizie ich wpływu na środowisko. Wszystkie materiały wykończeniowe w budynku będą pozbawione substancji szkodliwych dla ludzkiego organizmu. Już podczas budowy prowadzone jest też sortowanie i recykling odpadów.

 

Oprócz certyfikatu BREEAM Interim wydanego na podstawie oceny rozwiązań projektowych oraz sposobu prowadzenia prac budowlanych, Varso, jako pierwszy budynek biurowy w Polsce, może pochwalić się precertyfikatem WELL przyznawanym przez International WELL Building Institute.