Data dodania: 29/10/2013

Październikowe Targi Produktów i Usług dla Samorządów Gmina oraz odbywający się w tym samym czasie Salon Nieruchomości i Inwestycji Investfield to cenione polskie wydarzenia skierowane do władz samorządowych oraz inwestorów. Tegoroczna odsłona przebiegała pod znakiem owocnych, biznesowych spotkań oraz interesującej ekspozycji i pokazów nowoczesnych rozwiązań, służących do podnoszenia komfortu życia mieszkańców regionów. W ramach targów odbył się po raz drugi Kongres Samorządów Gmina, podczas którego wręczono po raz pierwszy nagrodę im. prof. Michała Kuleszy „Fundament Rzeczpospolitej”.

Uroczyste otwarcie targów Gmina, Investfield oraz odbywających się w tym samym czasie targów Komtechnika, Poleko i Dworzec odbyło się w Sali Ziemi. Uczestniczyła w nim Grażyna Henclewska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki oraz Marcin Korolec, minister środowiska. Z rąk organizatorów przyznane zostały statuetki Złotego Medalu. Wśród wystawców targów Gmina nagrody otrzymały firmy: In-tend Ltd (odpowiedzialna za stworzenie organizatora e-zamówień) oraz ArtMetal (producent stylowych latarni typu „K”).

Wystawcy targów Gmina i salonu Investfield w pełni wykorzystali możliwości jakie dała im nowa lokalizacja. Pawilon 15, najnowocześniejszy kompleks targowo-kongresowy w kraju, stał się miejscem prezentacji innowacyjnych projektów dla sfery publicznej.

Niekwestionowanym hitem targów okazał się produkt firmy Budotechnika - w pełni zautomatyzowana toaleta miejska, czyszczona po każdej wizycie i wysyłająca SMS do administratora na wypadek awarii.

Powodzeniem cieszył się również symulator jazdy tramwajem. Za jego sterami każdy zwiedzający mógł udać się w wirtualną podróż oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie dla swoich znajomych. Spragnieni większych wrażeń wybierali dodatkową opcję kierowania pociągiem. Firma Astromal, która przygotowała tę niespodziankę, zaprezentowała także drezynę rowerową, która ma na celu rozpowszechnienie turystyki rowerowej z wykorzystaniem nieużywanych torów kolejowych.

Na targach nie mogło zabraknąć najnowszych nowinek technologicznych usprawniających życie regionu. Firma Glip z Poznania prezentowała na swoim stoisku wyświetlacz hologramów. Dzięki nim w wybranych placówkach gmin światło dzienne ujrzą interaktywne podłogi i ściany.

Firma Astrini zaprezentowała tętniącą życiem architekturę miejską. Ich stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem nie tylko ze względu na stylowy design, ale także wyjątkową atmosferę.

Ogromnym zainteresowaniem wśród uczestników cieszyła się możliwość przejazdu po terenie Targów rowerami Nextbike. Jest to znany mieszkańcom Poznania, Wrocławia i Warszawy operator wypożyczalni rowerów miejskich.

Promocja regionów

Na targach nie mogło zabraknąć silnej reprezentacji samorządów lokalnych: swoją ofertę inwestycyjną zaprezentowały m.in.: Miasto Kostrzyn nad Odrą, Gmina Miasta Jaworzno, Koszalin, Olsztyn Jurajski czy Tarnowskie Góry. Po raz pierwszy swoją ofertę inwestycyjną przedstawiły Urzędy Marszałkowskie Województwa Podlaskiego i Lubuskiego. Nie mniej emocji wzbudziła obecność przed pawilonem 15 ogromnego wału przeciwpowodziowego firmy Hydroprogres New Technology z Warszawy, która drugiego dnia Kongresu Samorządów GMINA poprowadziła panel „Ratownictwo przeciwpowodziowe wczoraj i dziś”. W tym samym czasie odbyła się organizowana w ramach targów POLEKO, równie ciekawa akcja ratownicza strażaków z KW PSP w Poznaniu, którzy zademonstrowali na targach wykorzystanie najnowszego sprzętu w działaniach chemiczno-ekologicznych.

Obszar zagadnień podejmowanych w tym roku na Kongresie Samorządów Gmina skupił się wokół problemów społeczno-gospodarczych oraz wyzwań finansowych z jakimi muszą sobie radzić polskie jednostki samorządowe. Dużym zainteresowaniem cieszyły się panele poświęcone współpracy Polskich Kolei Państwowych z samorządami lokalnymi („Dworce dla samorządów”), opłat za deszczówkę (debata organizowana we współpracy ze Związkiem Miast Polskich) czy funduszy unijnych na lata 2014-2020. Wśród zaproszonych gości znaleźli się eksperci z dziedziny prawa, biznesu, jak również specjaliści z językoznawstwa oraz nauk ścisłych, z profesorem Jerzym Bralczykiem na czele. Na Kongresie Samorządów Gmina obecni byli również

przedstawiciele władz lokalnych – prezydenci m.in. Poznania i Świdnicy. W ramach uroczystej gali Kongresu po raz pierwszy wręczono nagrodę im. prof. Michała Kuleszy „Fundament Rzeczpospolitej”. Przyznano ją profesorowi Jerzemu Regulskiemu - człowiekowi zasłużonemu dla budowania samorządu terytorialnego w Polsce.