Data dodania: 28/10/2015

Obiekty użyteczności publicznej w Krakowie, w których zastosowano szkło marki Saint-Gobain, to miejsca prestiżowe i znane, odwiedzane przez tysiące gości. Każde z nich zostało zaprojektowane z myślą o najwyższym komforcie, z użyciem innowacyjnych rozwiązań, aby służyć użytkownikom w zgodzie z ich wymaganiami oraz potrzebami. Jednym z takich obiektów jest Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK zrealizowane na terenie byłej fabryki Schindlera.

- Różnorodność zastosowań szkła Saint-Gobain realizuje nasze ambicje tworzenia innowacyjnych rozwiązań dla małej i dużej architektury, z myślą o pełnym komforcie użytkowników, w połączeniu z nowoczesnym kształtowaniem przestrzeni – idealnym dla odpoczynku, biznesu oraz rozrywki – mówi Piotr Komala, Dyrektor Marketingu i Innowacji w firmie Saint-Gobain Glass Polska.

Lotnisko Kraków-Balice

Na fasadzie lotniska w Krakowie wykorzystano szkło o wysokim poziomie termoizolacji.

Na fasadzie lotniska znajduje się szkło SGG COOL-LITE EXTREME 60/28 II marki Saint-Gobain GLASS. SGG COOL-LITE XTREME jest szkłem charakteryzującym się unikalną powłoką przeciwsłoneczną o ekstremalnie wysokiej selektywności - powyżej 2. Powłoka SGG COOL-LITE XTREME łączy w sobie szereg istotnych korzyści dla architektów i inwestorów: przejrzystość, niski poziom wartości g pozwala znacznie ograniczyć zastosowanie tradycyjnych systemów ochrony przeciwsłonecznej (żaluzji, rolet), przyczyniając się do obniżenia kosztów energii w klimatyzowanych budynkach, wartość Ug =1,0 W/m2K gwarantuje wysoki poziom termoizolacji oraz pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania. Ponadto niski poziom odbicia oraz neutralny wygląd czynią produkt idealnym rozwiązaniem zarówno do zastosowania w nowoczesnej architekturze, jak i odrestaurowywanych obiektach zabytkowych.

Stadion Cracovii im. Józefa Piłsudskiego oraz Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK

Budynek Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK  w subtelny sposób połączył stare z nowym. Zabytkowe hale fabryczne i surowe cegły podkreślono mieszanką betonu oraz szkła, tworząc spójną i elegancką całość.

- Wierzę, że dzięki sztuce jesteśmy w stanie odmienić zaniedbane części miast. Modyfikacja starych obiektów, takich jak fabryki i hale, daje ogromne możliwości architektoniczne. Należy jednak uszanować poprzedni projekt, uzupełnić go o wyrafinowany detal oraz zastosować nowoczesne rozwiązania i materiały – jak np. stal czy szkło.  Tego typu zmiany mają szansę nadać świetność zapomnianym dzielnicom oraz przywrócić je do życia. – mówi włoski architekt Claudio Nardi, twórca projektu Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.

Stadion Cracovii im. Józefa Piłsudskiego.

Zarówno do budowy fasady stadionu, jak i muzeum wykorzystano szkło przeciwsłoneczne SGG COOL-LITE SKN 174 II marki Saint-Gobain GLASS, które chroni przed utratą ciepła oraz zapewnia najwyższą ochronę przeciwsłoneczną przy wysokiej przepuszczalności światła. Produkt spełnia wymagania szkła bezpiecznego, o zmniejszonym ryzyku pękania spowodowanym silnym działaniem promieni słonecznych. Ponadto sky boxy na stadionie Cracovii wykonano ze szkła SGG VISION-LITE. Szkło SGG VISION-LITE nadaje się zwłaszcza do takich za stosowań, w których odbicia na zwykłym szkle mogłyby zakłócać dobrą widoczność. Szkło zapewnia optymalną widoczność: bardzo niskie odbicia resztkowe (ośmiokrotnie niższe niż w przypadku zwykłego szkła) oraz znakomitą przezierność szkła. Użytkownicy nie widzą refleksów światła, ani odbijających się w szkle elementów otoczenia.

Podziemia Rynku

W jednej z najatrakcyjniejszych części Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – w Podziemiach zastosowano szkło SGG STADIP 61212.44 marki Saint-Gobain GLASS, które jest odpowiedzią na coraz większe wymagania względem wytrzymałości oraz bezpieczeństwa szkła stosowanego w obiektach i miejscach publicznych, gdzie narażone jest ono na dużą ilość użytkowników (wysokie budynki biurowe, mosty, tarasy, podesty). Bezpieczne szkło SGG STADIP posiada jedną folię PVB o grubości 0,38 mm i stanowią doskonałe zabezpieczenie przed wypadnięciem, zbiciem oraz skaleczeniem. W przypadku zbicia szyby laminat nie tylko zachowa stabilność, ale także nie dopuści do wypadnięcia osoby, która dokonała uszkodzenia. Jednocześnie laminat zapobiega rozpryskowi odłamków szkła. Zastosowanie laminatu sprawia, że w razie stłuczenia fragmenty szkła pozostają przyklejone do folii.

Jedną z marek Grupy Saint-Gobain obecną i prężnie działającą w Polsce jest Saint-Gobain GLASS. Firma zatrudnia 500 pracowników na 3 liniach produkcyjnych. Każdego dnia z fabryki w Dąbrowie Górniczej do 25 krajów wyjeżdża 65 samochodów pełnych szkła (w sumie 1500 ton).  Rocznie w Dąbrowie produkuje się 345 000 ton szkła, które znajduje zastosowanie na fasadach, ścianach, dachach, podłogach, mostach, balustradach oraz oknach i drzwiach. Szkło marki Saint-Gobain GLASS idealnie sprawdza się także w architekturze mieszkalnej – jako elementy dekoracyjne mebli, blaty czy kabiny prysznicowe. Zakłady produkcyjne znajdują się w dwóch lokalizacjach – Dąbrowie Górniczej oraz w Jaroszowcu. W pierwszym zakładzie produkowane jest szkło płaskie wraz z przetwarzaniem i napytaniem warstw, lustra oraz laminaty. Zakład w Jaroszowcu jest natomiast miejscem wytwarzania ornamentów, w tym jednego z najtrudniejszych wzorów w ofercie, nagrodzonego prestiżowym Red Dotem, szkła Master-Soft.