Data dodania: 14/02/2018

Szczecin otrzymał 100 mln zł dofinansowania na przebudowę dróg na Międzyodrzu oraz budowę nowej przeprawy nad Odrą. Most Kłodny będzie miał 100 metrów wysokości i ponad 150 długości. Połączy centrum miasta z Łasztownią.

 

Most Kłodny realizowany będzie w ramach inwestycji pn. „Modernizacja dostępu drogowego do Portu w Szczecinie: przebudowa układu komunikacyjnego w rejonie Międzyodrza”. W ramach zadania oprócz budowy mostu zmodernizowane zostaną m.in. ulice: Gdańska, Energetyków, Basenowa, Górnośląska, Bytomska i Rybnicka. Zmieni się także układ dróg na Łasztowni. Inwestycja obejmuje ponadto budowę torowiska tramwajowego na Moście Kłodnym oraz części Łasztowni.

 

Nowa przeprawa zlokalizowana będzie w pobliżu Trasy Zamkowej, połączy centrum miasta z obszarem rewitalizowanej Łasztowni. Będzie to konstrukcja wantowa o długości ponad 150 metrów, z wysokim na około 100 metrów pylonem oraz 24 linami podtrzymującymi pomost. Konstrukcja umożliwi obustronny ruch pieszych, rowerzystów, samochodów. Most będzie przystosowany również do obsługi ruchu tramwajów.

 

Zgodnie z Wieloletnim Programem Rozwoju Szczecina, szacunkowy koszt inwestycji wynosi ponad 362 mln zł. Dofinansowanie w wysokości 100 mln zł zostanie przekazane miastu przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Szczecin będzie się ubiegać o przyznanie kolejnych środków na realizację tego dużego zadania inwestycyjnego. Budowa mostu prawdopodobnie rozpocznie się w drugim kwartale przyszłego roku, jej realizacja zaplanowana jest na rok 2020.