Data dodania: 21/03/2023

Zmienił się wielofunkcyjny i wieloetapowy projekt, który Echo Investment zrealizuje na warszawskiej Woli wspólnie z AFI Europe. Towarową 22 zaprojektował na nowo zespół pracowni JEMS Architekci. Kluczowym miejscem inwestycji ma być park miejski wkomponowany w dawne hale produkcyjne. – Naszym celem było zatarcie granicy między zielenią a budynkiem, przestrzeni pomiędzy architekturą i naturą – podkreślają architekci.

Projekt Towarowej 22 powstał w pracowni JEMS Architekci.


Inwestycja Towarowa 22 powstanie pomiędzy ul. Towarową, Pańską i Miedzianą w Warszawie, na terenie o powierzchni 6,5 ha, na którym znajdowały się zakłady poligraficzne i centrum handlowe. Projekt Echo Investment, który zostanie zrealizowany wspólnie z AFI Europe, połączy wiele funkcji: biura, mieszkania na sprzedaż i wynajem, restauracje i punkty usługowe.

Pełen dostęp do informacji o inwestycjach z całej Polski. Wypróbuj bez zobowiązań >>

Projekt wielofunkcyjnego kwartału miasta wyszedł z pracowni JEMS Architekci (poprzednia koncepcja powstała w duńskiej pracowni BIG). Centralnym punktem Towarowej 22 ma być park miejski stworzony dosłownie na elementach dawnej drukarni. Park Słowa Polskiego powstanie od strony ul. Miedzianej. Zieleń otoczy publicznie dostępny zabytkowy pawilon Domu Słowa Polskiego i będzie się ciągnąć w dawnych halach produkcyjnych za pawilonem.

– Zależy nam na wykorzystaniu historycznego dziedzictwa. Elementy konstrukcyjne najciekawszych hal fabrycznych proponujemy wykorzystać jako bazę dla nowoczesnego, wielopoziomowego parku miejskiego, zielonej enklawy, której brakuje na Woli. To unikalne rozwiązanie architektoniczne w skali europejskiej, które pokazuje zupełnie inne spojrzenie na wykorzystanie historycznego charakteru zabudowy – mówi Maciej Rydz, partner w pracowni Jems Architekci.

Wielofunkcyjny projekt Towarowa 22 w Warszawie: zieleń, mieszkania, biura i usługi.

W planach jest wycięcie stropów oraz dachów dawnej zabudowy i wpuszczenie do wewnątrz światła i drzew. Efektem ma być uzyskanie symbiozy budynku z naturą. – Naszym celem jest zatarcie granicy między zielenią a budynkiem, przestrzeni pomiędzy architekturą i naturą – podkreśla Maciej Rydz.

Architekci z pracowni JEMS wyszli od szerszego spojrzenia na klimat całego obszaru Towarowej, szczegółowo analizując warunki klimatyczne, aby wykorzystać potencjał terenów zielonych, w tym retencji wód opadowych, do wykreowania lepszej przestrzeni publicznej. Ulice mają być naturalnym przedłużeniem parku, hole wejściowe na dziedzińce będą rodzajem oranżerii, zaś dla użytkowników lokali mieszkalnych przewidziano ogrody zimowe. – Projektowi przyświecało świadome projektowanie bryły i fasady budynków. Odchodzimy od całkowicie szklanych obiektów, które się nie przegrzewają, zaś fasady zostały tak zaprojektowane, aby wykształcały cień – dodaje Maciej Rydz.

Zieleń wkomponowana w przestrzeń między zabudową kaskadową.

Projekt podzieli działkę po dawnej drukarni na osiem nowych kwartałów, pomiędzy którymi przebiegną uliczki, ciągi piesze i rowerowe. Koncepcja zakłada odtworzenie ul. Wroniej i przejścia pomiędzy Chłodną a Pańską, a w parterach zapewnienie takich funkcji, jak sklepy, kawiarnie, restauracje oraz usługi. Na całym tym terenie ma powstać od 1000 do 1500 miejsc parkingowych, nie zabraknie również stojaków rowerowych. Dwa centralne kwartały terenu z odrestaurowanym pawilonem Domu Słowa Polskiego staną się przestrzenią publiczną. Łączna powierzchnia użytkowa budynków wyniesie ponad 200 tys. mkw. Najwyższym punktem inwestycji będzie 150-metrowy budynek biurowy u zbiegu ul. Towarowej i Pańskiej. Pozostałe zabudowania będą łagodnie schodzić ku południowemu wschodowi – do ul. Miedzianej.

Realizacja prac budowlanych rozpocznie się za kilka miesięcy od budynku biurowego zlokalizowanego przy ul. Pańskiej, dla którego inwestor pozyskuje aktualnie pozwolenie na budowę. Inwestycja będzie etapowana i potrwa kilka kolejnych lat, w jej nastepnych fazach będzie sukcesywnie powstawać przestrzeń publiczna.