Data dodania: 20/10/2015

Konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej przebudowy Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Krakowie został rozstrzygnięty. Wybrana spośród 22 projektów zwycięska praca powstała w lubelskim biurze architektonicznym Stelmach i Partnerzy.

Organizowany przez  Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich konkurs został podzielony na dwa etapy. Pierwszy obejmował historyczną część Gmachu Głównego, tj. zbudowaną w latach 30. XX w., i uwzględniał realizację zespołu wejściowego. Z kolei etap II odnosił się do przebudowy pozostałej części budynku.

Do upłynięcia wyznaczonego terminu złożono 150 wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie. Do składania prac konkursowych zostało zaproszonych 128 uczestników. W wyznaczonym terminie złożono 22 prace konkursowe. Oceniał je zespół, w którym znaleźli się m.in. arch. Mariusz Ścisło, arch. Janusz Sepioł, prof. dr hab. arch. Marek Pabich i arch. Ryszard Jurkowski.

Biuro architektoniczne Stelmach i Partnerzy zwyciężyło w konkursie na projekt modernizacji i rozbudowy Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Krakowie.

Pierwsze miejsce otrzymała praca nr 20 autorstwa lubelskiego biura architektonicznego Stelmach i Partnerzy. Nagrodą jest 55 tys. zł brutto oraz zaproszenie do negocjacji do udzielenia zamówienia publicznego w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie szczegółowego opracowania pracy konkursowej dla etapu I.

- Pierwszą nagrodę przyznano za innowacyjne, konsekwentnie przeprowadzone rozwiązanie stwarzające funkcjonalną i elastyczną przestrzeń wystawienniczą oraz niezwykle atrakcyjne przestrzenie ogólnodostępne. Wartością pracy jest potraktowanie przyjaznych środowisku technologii jako czynnika budowy formy architektonicznej, co pozwala uczynić problematykę ekologiczną częścią przesłania ideowego budynku. Projekt stwarza szanse wykreowania wnętrza muzealnego o unikatowym charakterze, przełamującego stereotypowe wyobrażenia, a jednocześnie zachowującego wartości artystyczne historycznego budynku – podaje Muzeum Narodowe w Krakowie, organizator konkursu.

Sąd konkursowy podkreślił wartość przemyślanego rozwiązania urządzenia terenu wokół Muzeum, zwłaszcza po jego północnej stronie. Zalecił m.in. dopracowanie bezkolizyjnego wejścia zachodniego, z zapewnieniem połączenia parkingu ze strefą wejściową, przeanalizowanie konstrukcji i funkcji dachu pod kątem jego optycznego obniżenia i rezygnację ze ścian zielonych we wnętrzu sal ekspozycyjnych Muzeum – ze względów eksploatacyjnych. 

Drugie miejsce otrzymała koncepcja pracowni Heinle, Wischer und Partner Architekci z Wrocławia. Jury doceniło m.in. prosty, ale urzekający pomysł i jego rozwiązanie, polegające na wkomponowaniu w strukturę istniejącego budynku formy kostki w kształcie sześcianu oraz zaprojektowany czytelny podział na strefę administracyjną i ekspozycyjną. Podium zamyka praca pracowni HS99 z Koszalina. W tym wypadku sąd konkursowy wysoko ocenił decyzję o zaprojektowaniu wewnętrznego atrium, stworzenie przestrzeni centralnej integrującej różne obszary obiektu i jednocześnie zapewniającej odwiedzającemu dobrą orientację. Przyznano również dwa wyróżnienia: warszawskiej pracowni WXCA - za niekonwencjonalne podejście do przyszłościowego rozwiązania części zachodniej, kreującego nową przestrzeń publiczną miasta, oraz Atelier Loegler Architekci z Krakowa za konsekwentne i uporządkowane rozwiązanie nowej zabudowy w części ekspozycyjnej, z optymalnym rozwiązaniem funkcjonalnym.