Data dodania: 13/04/2009

Autorzy koncepcji - Anna Hryniewiecka, Andrzej Maszewski i Marek Wasilewski, przedstawili już plany zagospodarowania tego miejsca. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to może się ono stać imponującym centrum edukacyjno-kulturalnym. W założeniu Nowa Gazownia ma się przyczynić do uzyskania przez miasto tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Do zagospodarowania jest aż dziewięć budynków: hala filtrów, nowa katedra, dwugaz, akumulatorownia, maszynownia, kotłownia, wodociągi, hala pomp, nowe filtry. Każdy z nich ma już swoje przeznaczenie. Będą tam przestrzenie wystawiennicze, widowiskowe, konferencyjne, sale prób, miejsca przeznaczone do dyskusji, biura, a nawet sala badań i mediateka. Na dziedzińcu zaś podejmowane będą działania artystyczne w otwartej przestrzeni. Olbrzymi kompleks nie bez powodu nazywany jest więc nową dzielnicą Poznania - dzielnicą kultury, edukacji i biznesu.

Jako zapowiedź tej ogromnej inwestycji, za rok na poznańskim Chwaliszewie stanie pawilon, który ma być pewnego rodzaju centrum dyskusji o postępach prac rewitalizacyjnych na terenie Gazowni. Tymczasowy obiekt będzie realizacją projektu niemieckiego biura Raumlabor Berlin, którego przedstawiciel - architekt Marcus Bader - kilka dni temu przedstawił wstępny plan budynku. W pawilonie, który powstanie w miejscu obecnego parkingu, rozlokowane zostaną biura osób zaangażowanych w tworzenie Nowej Gazowni i do których będzie mógł się zgłosić każdy zainteresowany postępem prac w jej obszarze. Kiedy idea zostanie już całkowicie zrealizowana, budynek zostanie oddany w ręce samych artystów.

 

fot.: www.nowagazownia.pl