Data dodania: 17/04/2024

Inteligentne budynki stają się nowym standardem na rynku nieruchomości komercyjnych – wynika z globalnego raportu JLL Technology. Wśród korzyści płynących ze stosowania inteligentnych i zrównoważonych rozwiązań eksperci JLL wskazują m.in. obniżenie kosztów operacyjnych, zwiększenie bezpieczeństwa czy automatyzacje zarządzania zużyciem energii.

Początkowo smart buildings skupiały się głównie na efektywności energetycznej. Obecnie na znaczeniu zyskuje także zaprojektowanie przestrzeni w taki sposób, aby  maksymalnie wspierała komfort oraz efektywność pracowników, a także miała pozytywny wpływa na ich poziom zadowolenia, zdrowie, zaangażowanie i produktywność.

Przez lata budynki biurowe przeszły szereg zmian: od zautomatyzowanych systemów kontroli, do wszelkiego rodzaju cyfrowych udogodnień i urządzeń IoT (Internet of Things). Obecnie inteligentne budynki oferują  rozwiązania technologiczne, które pomagają wydajnie i kosztowo wykorzystywać zasoby, tworząc jednocześnie bezpieczne i komfortowe środowisko dla ich użytkowników. Korzyści płynące z zastosowania inteligentnych rozwiązań pozwalają organizacjom między innymi: obniżyć koszty operacyjne, zautomatyzować zarządzanie zużyciem energii oraz śledzić stan podstawowych zasobów budynku, co przyczynia się do spełniania globalnych regulacji i realizowania celów zrównoważonego rozwoju.

– Z danych JLL wynika, że popyt na najnowocześniejsze budynki biurowe w Europie, charakteryzujące się najwyższą efektywnością energetyczną i szeregiem „smart” rozwiązań, będzie o ponad 57% przewyższał ich podaż realizowaną przez deweloperów w najbliższych latach. Wiele międzynarodowych korporacji ma swoje tzw. Science Based Targets i będzie skupiać się na wynajmowaniu biurowców, które wpisują się w ich politykę, a będą to właśnie najbardziej inteligentne budynki biurowe. To co odróżnia Polskę od krajów Europy Zachodniej to fakt, że zasoby biurowe w stolicy, czy innych miastach naszego kraju, są dużo młodsze i nowocześniejsze niż w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Francji. Najemcom w Polsce łatwiej jest znaleźć budynek z bardzo wysokim zielonym certyfikatem, nowoczesnymi systemami, sprawnie zarządzanym BMSem i co ważne - w przystępnych kosztach najmu. Oczywiście aktualnie realizowane budynki biurowe w Polsce będą pozyskiwać najemców, chcących mieć swoją siedzibę w najbardziej prestiżowych budynkach, jednak wybór efektywnych energetycznie i inteligentnych budynków w istniejących zasobach jest również zadowalający – komentuje Mateusz Polkowski, Szef Działu Badań Rynku.

W branży nieruchomości coraz częściej pojawiają się, takie terminy jak „future-ready” lub „smart-ready”, określające potrzebę zastosowania inteligentnych rozwiązań . Inwestorzy, wynajmujący oraz deweloperzy coraz chętniej w nie inwestują, tak, aby najemcy mogli  czerpać z nieruchomości  jak najwięcej korzyści, tworząc nowoczesne i przyjazne użytkownikom miejsca pracy.. Oznacza to tworzenie budynków, które oferują coraz więcej rozwiązań „smart” i przestrzeni, które pozytywnie wpływają na rozwój pracowników.


Jednocześnie, inteligentne budynki stają się bardziej wartościowe dla najemców i inwestorów niż tradycyjne nieruchomości. Dzieje się tak, ponieważ oferują szereg korzyści, w tym często niższe koszty eksploatacji, wyższy komfort użytkowników i większe bezpieczeństwo. Dlatego właściciele i inwestorzy powinni aktywnie dążyć do implementacji inteligentnych rozwiązań, aby sprostać oczekiwaniom rynku oraz zapewnić rentowność swoich inwestycji w przyszłości.  

Według ekspertów JLL, rosnące zapotrzebowanie na inteligentne budynki wynika głównie z oczekiwań najemców dotyczących udogodnień, zwłaszcza w kontekście adaptacji biur do pracy hybrydowej. Dostarczane rozwiązania powinny wspierać interakcje mobilne oraz skupiać się na użyteczności, wspierającej pracowników. Obejmuje to usługi takie jak: szybkie i niezawodne Wi-Fi, udogodnienia dla dojeżdżających (np. inteligentne szafki, samoobsługowe przechowywanie rowerów), systemy wind kontrolujących miejsce docelowe, mobilny identyfikator i dostęp do lokalnych informacji (np. transport, pogoda, wydarzenia miejskie). Ponadto, najemcy chcą przebywać w budynkach, które są zgodne z ich strategiami i ambicjami w zakresie ESG, zatem oczekują szczegółowych informacji na temat jakości przestrzeni, tj. wspierania społecznie odpowiedzialnych praktyk, promocji bezpieczeństwa oraz dobrostanu pracowników. Udostępnianie informacji dotyczących jakości powietrza w pomieszczeniach (IAQ – indoor air quality) oraz publiczne raportowanie zużycia energii i wody staje się standardem dla budynków aspirujących do miana „inteligentnych”.