Data dodania: 02/07/2015

Po 11 miesiącach zakończyła się przebudowa drogi powiatowej nr 2410G Karsin-Czersk. Inwestycja objęła odcinek: granica powiatu chojnickiego-Mokre-Malachin. Łącznie zmodernizowano ponad 6,2 km dróg. Inwestorem przedsięwzięcia jest Powiat Chojnicki, a generalnym wykonawcą firma Skanska. Łączna wartość projektu wyniosła blisko 9,2 mln zł brutto.

W ramach projektu pn.: „Poprawa spójności i efektywności regionalnego systemu transportowego na terenie powiatu chojnickiego poprzez przebudowę drogi powiatowej Czersk – Karsin – Wiele – Lubnia na odcinku Malachin – granica powiatu”, wykonany został szereg prac remontowych. Roboty drogowe objęły nie tylko modernizację drogi powiatowej, ale również odcinek kanalizacji deszczowej w Mokrem i budowę 260 metrów drogi DP nr 2613 G Mokre-Gotelp. W ramach przedsięwzięcia Skanska poszerzyła drogi, zbudowała pobocza, zatoczki autobusowe oraz ścieżki rowerowe.

Inwestycję podzielono na trzy odcinki. Pierwszy obejmował most na rzece Niechwaszcz i prace polegające na zfrezowaniu nawierzchni i ułożeniu jej od nowa. Droga została poszerzona do szerokości 5,5 m. Wykonano także pobocza, udrożniono przydrożne rowy oraz wykonano ścieżki korytkowe. W ramach drugiego odcinka, po stronie zachodniej, powstał nowy chodnik o szerokości 2,5m i długości 1,06km. Jezdnia została poszerzona do 6m, a w rejonie skrzyżowań wyznaczono przejścia dla pieszych z obustronnym chodnikiem. Powstały dwie zatoki autobusowe oraz barierki stanowiące urządzenie bezpieczeństwa ruchu. W rejonie skrzyżowania dróg powiatowych, przy zatoce autobusowej usytuowano ogrodzenie segmentowe. Na wlotach do miejscowości Mokre zaprojektowano także elementy spowalniające ruch-wyspy kanalizujące. W ramach trzeciej części zadania, jezdnia została poszerzona do szerokości 6m. Powstała także ścieżka rowerowa o długości 1,7 km i szerokości 2,5m. Na tym odcinku, droga powiatowa krzyżuje się z dwiema drogami gminnymi, w związku z tym na pierwszym skrzyżowaniu dokonano korekty istniejącej geometrii oraz wykonano nawierzchnię z betonu asfaltowego. Kolejne skrzyżowanie zostało całkowicie przebudowane.

- W mojej ocenie sukces całego przedsięwzięcia polegał na połączeniu dwóch czynników - dużego doświadczenia oraz bardzo dobrej współpracy inwestora i wykonawcy. Obu stronom przyświecał jeden cel – przekazać mieszkańcom regionu bardzo dobrze przebudowany odcinek drogi powiatowej, który poprawi bezpieczeństwo i komfort wszystkich użytkowników – kierowców, pieszych oraz rowerzystów. Cieszę się, że firma Skanska wpisuje się na stałe w krajobraz tego regionu. Warto również podkreślić, że przy realizacji kontraktu współpracowaliśmy z firmami lokalnymi. To jest również ich wielki sukces – mówi Krzysztof Mikiciuk, Menadżer Projektu, Skanska.