Data dodania: 16/12/2014

Skanska zapowiada aktywne poszukiwanie gruntów pod kolejne inwestycje mieszkaniowe w Warszawie. Firma świętuje właśnie 100 lat budowy domów i mieszkań na świecie. W Polsce jest już obecna w prawie wszystkich segmentach rynku budowlano-deweloperskiego.

Historia filozofii Homes by Skanska narodziła się na przełomie XIX i XX w., kiedy Rudolf Fredrik Berg, wielki budowniczy Szwecji i współzałożyciel firmy, zaczął rozwijać jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek na globalnym rynku budowlanym. Początkowo pracownicy małej szwedzkiej firmy cementowej pod kierownictwem Berga projektowali domy na swoje własne potrzeby. Nikt wtedy nie przypuszczał, że to ten obszar stanie się jednym z ważniejszych w rozwoju spółki. W ciągu wieku Skanska zrealizowała w sumie setki inwestycji w takich krajach jak Szwecja, Norwegia, Finlandia, Czechy, Słowacja i Polska. Obecnie firma oddaje w ręce międzynarodowych klientów ponad 3500 mieszkań rocznie.

- Przez ponad 100 lat budowy mieszkań i domów Skanska była prekursorem nowoczesnych rozwiązań, wyznaczając nowe trendy w budownictwie mieszkaniowym. Jest to możliwe m.in. dzięki czerpaniu doświadczeń z innych segmentów rynku, w których firma jest obecna. To bezcenna wiedza, gromadzona od ponad wieku - mówi Jakub Zagórski, członek zarządu Skanska Residential Development Poland.

W Polsce pierwsza inwestycja mieszkaniowa została zrealizowana w 2004 roku. Było to osiedle luksusowych apartamentów przy ul. gen. Zajączka w Warszawie. Od 2011 r. firma działa pod osobną marką - Skanska Residential Development Poland realizując swoją pierwszą markową inwestycję – osiedle Park Ostrobramska na warszawskiej Pradze-Południe, zaplanowane zgodnie ze szwedzkimi standardami zrównoważonego budownictwa.

Siłą Grupy Skanska w ocenie jej zarządu jest wewnętrzny model finansowania, dzięki któremu firma jest w pełni niezależna i może swobodnie działać bez względu na zewnętrzne uwarunkowania na rynku. Model przepływu kapitału Skanska zakłada ciągłe i przemyślane reinwestycje. Nadwyżki z segmentu budowlanego finansują nowe inwestycje w innych obszarach, w których działa firma, m.in. na rynku mieszkaniowym. Dzięki temu Skanska nie jest uzależniona od zewnętrznych czynników.

- Wejście Skanska na warszawski rynek mieszkaniowy wynika z ciągle wysokiego popytu (w stosunku do podaży) na nowoczesne mieszkania w dobrym standardzie i w atrakcyjnej ofercie cenowej. Nadal widzimy duży potencjał wzrostu tego segmentu i planujemy dalsze inwestycje - mówi Jakub Zagórski.

Firma zakończyła właśnie drugi etap osiedla Park Ostrobramska, oddając do użytku 198 mieszkania w wysokim standardzie. Łącznie przy ul. J. Nowaka-Jeziorańskiego powstało prawie 500 mieszkań o powierzchni od 23 do 125 mkw. Kolejne etapy są w trakcie przygotowania. Firma planuje też budowę kolejnych osiedli w stolicy.

Od listopada Skanska Residential Development Poland zaczęła aktywnie poszukiwać gruntów położonych w okolicach centrum Warszawy. - Szukamy atrakcyjnych lokalizacji, dobrze wkomponowanych w tkankę miejską i posiadających rozbudowaną infrastrukturę transportową w bezpośrednim sąsiedztwie - mówi Jakub Zagórski. Ważna jest również jakość obszarów zielonych wokół i dostępność ścieżek rowerowych.