Data dodania: 27/05/2014

Europejskie Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach zostało nagrodzone przez Stowarzyszenie Architektów Polskich za najlepszy obiekt architektoniczny zrealizowany w 2012 roku. Wśród wyróżnionych obiektów znalazł się również Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie, który otrzymał Nagrodę Specjalną za rok 2012 i Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, któremu przyznano Nagrodę Główną za 2013 rok.

Europejskie Centrum Muzyki w Lusławicach wybudowała Skanska. Autorem projektu było DDJM z Krakowa. W uzasadnieniu przyznania nagrody dla ECM jury konkursowe napisało: „Na styku natury i kultury powstało miejsce europejskie, zakorzenione w lokalnej tradycji, wpisane w malowniczy, małopolski pejzaż. Ponadczasowe wzorce i naturalne materiały czynią obiekt szlachetnym i szczerym. Wewnętrzny dziedziniec kreuje unikalną atmosferę, która sprzyja organizacji plenerowych wydarzeń stając się sercem założenia. Sala koncertowa, tworzy harmonię kształtu, materii, barwy i brzmienia. Architektura pozbawiona patosu, znakomicie służy muzyce, ogniskuje artystów i lokalną społeczność.”

Europejskie Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, fot. Skanska

Budowa Europejskiego Centrum Muzyki kosztowała ponad 62 mln zł brutto. Inwestycję dofinansowała Unia Europejska w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. W Lusławicach powstał zespół obiektów o powierzchni użytkowej ok. 10 tys. mkw. i kubaturze ponad 70 tys. msześc.

– W skład Europejskiego Centrum Muzyki im. K. Pendereckiego wchodzi m.in. sala koncertowa na 650 miejsc - mówi Andrzej Frydryk, Dyrektor Zespołu Projektów, Skanska. – Jest to jedna z największych tego typu sal w Polsce. Może w nim zasiąść więcej słuchaczy niż chociażby w Filharmonii Wrocławskiej czy Filharmonii Opolskiej.

Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie

Projekt Małopolskiego Ogrodu Sztuki w Krakowie powstał w pracowni Ingarden & Ewý Architekci. Inwestorem jest Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, natomiast wykonawcą Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego Skobud z Żywca. Nagrodę Specjalną przyznano za wrażliwość we wprowadzaniu nowoczesnej architektury w zawiłą tkankę XIX w. zabudowy miejskiej. Jak uzasadnia swoją decyzję jury: budynek manifestuje swoją odrębność strukturą i materiałem elewacji, zadziwiając jednocześnie wielowątkowością powiązań z otoczeniem. Sekwencja wnętrz – od zadaszonego ogrodu, poprzez foyer, do wielofunkcyjnej sali wpisanej w starą ujeżdżalnię koni - porządkuje przestrzeń starą i buduje nową. Obiekt swoim ukształtowaniem realizuje postulaty otwartości i przejrzystości, tworząc nową, prawdziwie publiczną przestrzeń miejską.

Zdobywca dwóch nagród Stowarzyszenia Architektów Polskich, fot. Wojciech Kryński/Muzeum Historii Żydów Polskich

Z kolei Nagroda Roku SARP oraz Nagroda Stowarzyszenia Architektów Polskich za najlepszy obiekt architektoniczny wzniesiony ze środków publicznych za rok 2013 została przyznana Muzeum Historii Żydów Polskich. Budynek powstał w wyniku międzynarodowego konkursu architektonicznego ogłoszonego przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w 2005 r. Spośród ponad stu zgłoszonych projektów wybrano dzieło fińskiego studia Lahdelma & Mahlamäki, którego polskim partnerem była warszawska pracownia Kuryłowicz & Associates. Generalnym projektantem budynku jest Rainer Mahlamäki, profesor Wydziału Architektury Uniwersytetu w Oulu w Finlandii. Inwestycję prowadził Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, wykonawcą był Polimex Mostostal.

Nagrodę przyznano za wybitną kreację przestrzeni gmachu publicznego. Jury doceniło, że budynek Muzeum Historii Żydów Polskich pełni nie tylko funkcję placówki muzealnej, ale jest też pomnikiem i symbolem. - Architekci ujęli te poza użytkowe aspekty gmachu w piękną treść, by następnie nadać jej wspaniałą formę. Ukształtowanie muzeum przeprowadza przestrzeń zewnętrzną przez wnętrze budynku, a doświadczenie tego przejścia staje się dla odwiedzającego doznaniem architektonicznym – uzasadnia jury.