Data dodania: 14/07/2010

Największym obiektem biurowym oddanym do użytku w II kwartale była pierwsza faza kompleksu Poleczki Business Park. Budynki A1 i A2, które w ramach tego przedsięwzięcia zrealizowano, mają łączną powierzchnię 45 tys. mkw. Całość zasobów nowoczesnej powierzchni biurowej w stolicy powiększyła się w tym czasie o 72 300 mkw. i osiągnęła wielkość 3 382 200 mkw. 

Dane rynkowe przygotowywane wspólnie przez zespół analityków Warsaw Research Forum, do których należą pracownicy sześciu firm doradczych – CB Richard Ellis, Colliers International, Cushman & Wakefield, DTZ, Jones Lang LaSalle i King Sturge – dotyczą zasobów nowoczesnej powierzchni biurowej, nowych obiektów oddanych do użytku, ilości i wielkości transakcji wynajmu oraz ilości powierzchni niewynajętej. Z analizy przeprowadzonej przez specjalistów wynika, że nowe obiekty zostały oddane do użytkowania w strefach Centrum, Wschodniej, Południowej Dolnej i Południowej Górnej.

Wciąż stosunkowo wysoka podaż oraz niższy niż w I kwartale popyt spowodowały, że współczynnik powierzchni niewynajętej utrzymał się na poziomie ok. 8 proc. Najniższy wskaźnik pustostanów odnotowany został w strefach Północnej i Południowej Zachodniej (około 5 proc.), a najwyższy – w strefie Południowej Dolnej (17 proc.), co spowodowane było oddaniem do użytku dużego obiektu biurowego (Poleczki Business Park).

Ponad 40 proc. wzrost popytu 

Łączny wolumen wszystkich transakcji najmu wyniósł 101 100 mkw., co stanowi 17 proc. spadek w stosunku do I kwartału bieżącego roku, i oznacza stabilizację popytu na poziomie powyżej 100 000 mkw. Należy jednak zauważyć, że w porównaniu do II kwartału ubiegłego roku, popyt na powierzchnie biurowe wzrósł w minionym kwartale o ponad 40 proc.!

Najchętniej wynajmują na Mokotowie

Strefa Południowa Górna (Mokotów) niezmiennie cieszy się największym zainteresowaniem najemców, którzy wynajęli tam 26 200 mkw. Istotny wzrost aktywności najemców jest także obserwowany w obu strefach centralnych.

Mniejsze powierzchnie bardziej popularne

W II kwartale 2010 roku przeważały niewielkie transakcje najmu. Wielkość przeciętnej umowy wynosiła około 800 mkw. Zwraca uwagę wciąż wysoki, prawie 40 proc. udział renegocjacji umów najmu w całkowitym wolumenie popytu. Zaledwie 2 proc. całkowitego popytu stanowią z kolei transakcje typu „pre-let”.

Największe transakcje podpisane zostały w strefach Centrum i Południowej Zachodniej. W obu przypadkach były to renegocjacje umów najmu: Deutsche Bank w budynku Focus (10 000 mkw.) oraz G-Tech w Bramie Zachodniej (4 700 mkw.).

ŹRÓDŁO: First PR