Data dodania: 21/12/2010

Narodowy Bank Polski opublikował kwartalny raport "Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce". Eksperci NBP przewidują, że na rynku nieruchomości mieszkaniowych 2011 rok upłynie pod znakiem dochodzenia do równowagi.

Raport powstał powstał na podstawie analizy danych z Bazy Rynku Nieruchomości BaRN2, bazy cen ofertowych mieszkań PONT Info Nieruchomości, baz Związku Banków Polskich SARFIN i AMRON, zbiorczych danych Biura Informacji Kredytowej, danych firmy Sekocenbud, GUS, NBP. Ceny ofertowe mieszkań wystawianych na rynek oraz kwestie związanez zyskownością projektów deweloperskich opracowano na podstawie danych firmy REAS.

W trzecim kwartale 2010 r. na rynku nieruchomości mieszkaniowych zaobserwowano kontynuację procesów obserwowanych w dwóch pierwszych kwartałach. Ceny mieszkań utrzymały się na wysokim poziomie, pomimo zmiany podstawowych parametrów na rynku.

- Wysoka cena mieszkań, lepsza dostępność czynników produkcji, w tym terenów budowlanych, a w konsekwencji bardzo wysoka opłacalność działalności deweloperskiej w sektorze budownictwa mieszkaniowego powoduje i będzie powodować wchodzenie na rynek nowych deweloperów. Również firmy istniejące na rynku rozpoczynają nowe inwestycje, abyzmonetyzować rozbudowane ponad miarę w okresie boomu banki ziemi oraz pokryć straty związane z nadmiernym optymizmem i złą kontrolą kosztów z okresu boomu. Firmy te liczą, że poprzez nieznaczne obniżki cen zdobędą klientów, pomimo trudności ze zbytem mieszkań przy aktualnym poziomie cen - czytamy w raporcie.

Z jednej strony na opłacalność nowych inwestycji mieszkaniowych wpływały koszty, które od ustania boomu na rynku budowalnym systematycznie się obniżały. Jednak w trzecim kwartale br. tendencja ta zaczęła się odwarcać, wzrastał wskaźnik kosztów. Autorzy raportu NBP przypuszczają, że wynika to z coraz większej liczby nowych projektów.

Eksperci NBP przewidują w 2011 r. szoki popytowe, które w długim okresie będą korzystne dla rynku nieruchomości. Zapowiadana podwyżka podatku VAT nie będzie mieć większego wpływu na popyt, jednak dalsze ograniczenia dotyczące kredytów (Rekomendacja T), w tym denominowanych w walutach obcych (Rekomendacja S2) oraz racjonalizacja rządowego programu "Rodzina na swoim", wpłyną na przyspieszenie dostosowań cenowych.

- Oczekuje się, że w dłuższym okresie będzie to proces pozytywny dla polskiego rynku. Konsumenci będą mogli kupować tańsze mieszkania przy niższym zadłużeniu. Powinno to także wzmocnić bezpieczeństwo systemu bankowego zarówno z punktu widzenia jakości zabezpieczenia, jak też ryzyka zmian stóp procentowych. Znacząco powinno poprawić się też bezpieczeństwo płynności sektora bankowego i jego ekspozycja na ryzyko kursowe - czytamy w raporcie NBP.

Eksperci NBP zapowiadają również spadek nadmiernie wysokich zysków sektora deweloperskiego. Z raportu wynika, że pomimo spadku cen mieszkań udział zysku, a zwłaszcza stopy zwrotu, pozostaną na nadal na wyższym poziomie niż w innych sektorach z uwagi na ponoszone przez te podmioty wysokie ryzyko. - Spadek zysków ograniczy jednocześnie napływ nieprofesjonalnych firm oraz spekulację projektami i terenami, które zwykle również prowadzą do bankructw - napisano w raporcie.