Data dodania: 30/12/2011

PKP S.A. i międzynarodowa firma deweloperska HB Reavis wybudują wspólnie dworzec kolejowy Warszawa Zachodnia i towarzyszące mu centrum biurowe. Dzisiaj podpisana została umowa inwestycyjna w tej sprawie. Zamierzeniem obu stron jest powstanie dworca kolejowego do końca 2014 roku, a w kolejnych latach nowoczesnego kompleksu budynków, łączących funkcje biurowe, handlowe i usługowe. Koszt całego przedsięwzięcia to 110 mln euro.

Nowy dworzec kolejowy i siedem budynków biurowych powstanie od strony Al. Jerozolimskich na obszarze prawie 17 tys. mkw. Wejście na dworzec możliwe będzie zarówno z podziemnego tunelu, jak i części naziemnej, gdzie w okolicy zlokalizowane są przystanki komunikacji miejskiej. Budynek zajmie 1250 mkw. powierzchni. Będzie w całości przystosowany dla osób mających trudności z poruszaniem się, jak i niewidomych, zaopatrzony w klimatyzację i monitoring.

- To kolejna inwestycja PKP S.A. przygotowywana wspólnie z prywatnym inwestorem, podobnie jak w Katowicach i Poznaniu. Dworzec Warszawa Zachodnia i tereny wokół niego stwarzają ogromne możliwości. Dlatego funkcje dworcowe, gwarantujące europejski standard obsługi podróżnych, zostaną tu z powodzeniem połączone z komercyjnymi - mówi Paweł Olczyk, członek zarządu PKP S.A.

Obok dworca zbudowane zostanie nowoczesne centrum biznesowe, składające się z 7 budynków biurowych (6 budynków sześciokondygnacyjnych i 1 dwunastokondygnacyjny) o łącznej powierzchni 54 tys. mkw. Pod nimi znajdzie się dwupoziomowy parking podziemny na ok. 1000 aut, dostępny dla pracowników i najemców tych obiektów. Parking dla podróżnych zostanie przygotowany od strony ul. Tunelowej.

Koncepcja architektoniczna HB Reavis jest bardzo wstępna. Firma planuje bowiem rozpoczęcie współpracy z lokalnymi, doświadczonymi partnerami, aby stworzyć obiekt o wyjątkowej architekturze, której głównym założeniem ma być prostota i funkcjonalność. W kompleksie będzie znajdowało się dużo zieleni oraz punktów usługowych na parterze budynków, zarówno dla pracowników biur jak i podróżnych.

Projekt Warszawa Zachodnia, podobnie jak inne projekty HB Reavis w Europie, zostanie przygotowany ze szczególnym naciskiem na dbałość o środowisko naturalne i będzie się ubiegał o certyfikat BREEAM (system certyfikacji energetycznej dla obiektów biurowych, handlowych i przemysłowych).

Nowy dworzec Warszawa Zachodnia to drugie przedsięwzięcie HB Reavis w Polsce. Inwestor buduje również biurowiec Konstruktorska Business Center na warszawskim Mokotowie.

- Już przy pierwszym projekcie energicznie wkroczyliśmy na rynek nieruchomości w Polsce. Dlatego też cieszy nas fakt, że krótko po rozpoczęciu budowy Konstruktorska Business Center oraz uruchomieniu inwestycyjnego funduszu nieruchomości w Luksemburgu, możemy ogłosić podpisanie współpracy z partnerem PKP S.A. przy realizacji projektu Warszawa Zachodnia - mówi Stanislav Frnka, dyrektor zarządzający HB Reavis w Polsce.

Inwestycja będzie powstawać etapami. Zamierzeniem obu stron jest powstanie dworca kolejowego do końca 2014 roku, następnie budynki biurowe – wszystkie do 2017 roku. Szacunkowy koszt całego przedsięwzięcia to ok. 110 mln euro.

Doradztwo prawne dla PKP S.A. podczas negocjacji i finalizowania umowy prowadziła Kancelaria Trusiewicz Siwko. Zespół uczestniczył już wcześniej w rozmowach dot. budowy dworców w Poznaniu i Katowicach.  Doradztwo prawne dla HB Reavis świadczyła kancelaria ALLEN&OVERY, doświadczona w prowadzeniu projektów deweloperskich.

HB Reavis to międzynarodowa firma deweloperska z siedzibą w Luxemburgu z biurami regionalnymi w Bratysławie, Warszawie, Pradze, Budapeszcie i Zagrzebiu. Założona w 1993 roku zatrudnia obecnie ponad 260 osób i zarządza aktywami przekraczającymi miliard Euro. To największy deweloper nieruchomości komercyjnych na Słowacji. Grupa HB Reavis oferuje kompleksowe usługi w zakresie działalności deweloperskiej, budowlanej, zarządzania nieruchomościami oraz aktywami. Do dnia dzisiejszego HB Reavis wybudowało i wynajęło 500 000 mkw. powierzchni komercyjnych koncentrując się na rynku powierzchni biurowych, centrów handlowych i magazynowych.

Wyniki finansowe HB Reavis:

- Wartość bilansowa 1,25 mld euro (koniec 2010)

- Aktywa na poziomie 770 mln euro (koniec 2010)

- Jest właścicielem i zarządcą 12 nieruchomości o wartości 760 mln euro

- Obecnie w trakcie realizacji 6 projektów o wartości ponad 300 mln euro