Data dodania: 14/10/2012

Oddano do użytku nową inwestycję Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu. Zarząd Województwa Wielkopolskiego uznał budowę nowego budynku dydaktycznego za projekt kluczowy dla rozwoju regionu i włączył go do Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Wstępną umowę władze Województwa Wielkopolskiego podpisały z Akademią Wychowania Fizycznego 19 grudnia 2008 roku. Uczelnia uzyskała 75% dofinansowania z funduszy unijnych, a Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa  Wyższego – ku naszej radości, dofinansowało pozostałych 25% kosztów inwestycji, niezbędnych do jej rozpoczęcia. Koszt inwestycji to 36 110 468 zł.

Do 5 maja 2010 roku w miejscu obecnej inwestycji przez 30 lat stał dwukondygnacyjny pawilon typu “Berlin”, na który od dawna narzekali zarówno studenci jak wykładowcy. W tym dniu teren został przekazany wykonawcy – firmie Mostostal Warszawa, która wygrała przetarg na realizację tej inwestycji. Studenci i pracownicy uczelni przyglądali się jak z dnia na dzień znika z powierzchni stary barak a w jego miejscu powstaje gigantyczny wykop pod fundamenty. Prace inwestycyjne nie pozbawione były emocji. W trakcie budowy natrafiono na pruskie fortyfikacje z XIX wieku. Na szczęście przestój w pracach trwał krótko po których wznowiono budowę fundamentów.

Cała inwestycja trwała 22 miesiące. Projekt nowego obiektu przygotowała Architektoniczna Pracownia Autorska Jerzego Gurawskiego ARPA. Obiekt ma pięć kondygnacji i przyziemie. Elewacja frontowa z kolorze biało-brązowej wykonana została głównie ze szkła nawiązując do obecnie istniejącego głównego gmachu AWF. Szklane świetliki rozświetlają hol w przyziemiu, a widok z najniższego poziomu wprost na boisko i okalającą je zieleń dodaje uroku temu miejscu. Na samym bowiem parterze zlokalizowano dwie największe sale wykładowe, które są w pełni zautomatyzowane, wyposażone w sprzęt audiowizualny oraz elektronicznie opuszczane rolety.

Ciekawe połączenia kolorów w całym obiekcie: białego, ostrej zieleni i zdecydowanego pomarańczowego, współgrają z nowoczesną stylistyką wnętrz oraz wyposażenia, między innymi z pomarańczowymi i zielonymi oparciami krzeseł.

Cały budynek podzielono na dwie części: wysoką – z funkcją dydaktyczną i zapleczem socjalnym oraz przyziemie. W przyziemiu znajdują swoje miejsce laboratoria (m.in. nowoczesna zwierzętarnia) i pomieszczenia do zajęć praktycznych (np. dla specjalności hotelarstwo – profesjonalny bar i nowoczesne pomieszczenie kuchenne z pełnym wyposażeniem). W części dydaktycznej zlokalizowano panel kompleksowej obsługi studenta, a na każdym poziomie pokoje do pracy nauczycieli akademickich, salki seminaryjne, urządzenia sanitarne. 

Budynek jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych, dojazd do wejść nie stanowi problemu z uwagi na przygotowane podjazdy, a w budynku funkcjonują stosowne windy.

Kolejną inwestycją, która powstanie tuż za nowym obiektem dydaktycznym, jest hala sportowa z pomieszczeniami dydaktycznymi. Obiekt będzie liczył trzy tysiące metrów kwadratowych powierzchni i cztery kondygnacje. Znajdzie się w nim wielofunkcyjna sala sportowa o wysokości 12 metrów, która będzie zawierać pełnowymiarowe boisko do piłki ręcznej, koszykowej i siatkowej, a także sale seminaryjne i szatnie z zapleczem istniejącego już boiska. Szacowany koszt inwestycji to 15 mln zł. Uczelnia zabiega o pieniądze w Ministerstwie Sportu oraz Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.