Data dodania: 07/01/2016

W rejonie ulic Szarej i Rozbrat mogłyby powstać trzy nowe, pięciokondygnacyjne, wkomponowujące się w otoczenie budynki mieszkaniowe, z ogólnodostępnymi usługami na parterach. Zmodyfikowany przez inwestora wniosek o wydanie warunków zabudowy dostosowuje projekt kameralnej budowy na Powiślu do analizy miejskich architektów. Po uzyskaniu decyzji o warunkach zabudowy, projekt wykona renomowana warszawska pracownia architektoniczna.

Pierwszą propozycję zabudowy działki przy ul. Szarej, w ramach aktualnie prowadzonej procedury o wydanie warunków zabudowy dla terenu prywatnego, inwestor złożył w 2013 r., oczekując na powstanie planu zagospodarowania przestrzennego tego obszaru. Była to koncepcja lekkiej, przeszklonej, wtapiającej się w zieleń zabudowy pawilonowej
o funkcji restauracyjno – usługowej, opracowana w oparciu o zapisy studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu.
Przygotowując tę koncepcję inwestor chciał także spełnić oczekiwania mieszkańców Powiśla, by zgodnie z wytycznymi studium, działka pozostała „zielona”.

Proponowana zabudowa w kierunku ul. Rozbrat i Szarej, wiz. materiały inwestora

 

Podczas gdy procedura planistyczna dla tzw. Powiśla Południowego trwa szósty rok, a procedura wydania warunków zabudowy trzeci rok, inwestor zmodyfikował złożony do Urzędu Dzielnicy Śródmieście wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla nowej inwestycji. Powodem rezygnacji z zabudowy restauracyjno- usługowej i zmiany projektu, była chęć dostosowania się do analizy sporządzonej przez Wydział Architektury i Budownictwa Urzędu Dzielnicy Śródmieście, która wykazała, że zwarta kamieniczna zabudowa, w granicach tzw. „dobrego sąsiedztwa”, w znacznym stopniu dominuje nad pustką działki przy ul. Szarej. Analiza ta potwierdziła wcześniejszą argumentację urbanistów, wskazującą, że z miejskiego punktu widzenia, szczerba w pierzei ul. Rozbrat nie ma sensu, a budowa dotychczas planowanych pawilonów, w pierzei ulicy o kamienicznych gabarytach, stanowiłaby dysonans i nie odzwierciedlałaby urbanistycznego potencjału działki. W miejscu tym uzasadnione jest uzupełnienie zabudowy inwestycją mieszkaniową, z uwagi na położenie w Śródmieściu, doskonałą komunikację i zieloną okolicę, obfitującą w parki i rekreację.

Opracowując nową koncepcję zabudowy, inwestor dołożył wszelkich starań, by zarówno przyszli mieszkańcy proponowanej zabudowy jak i mieszkańcy sąsiednich kamienic mieli zapewniony wysoki komfort. Na działce zostanie zachowane przejście pomiędzy ul. Koźmińską i Szarą, z którego korzystają osoby mieszkające w pobliżu, a lokale w parterach oraz okoliczna zieleń, zgodnie z sugestiami mieszkańców, będą ogólnodostępne i niegrodzone. Proponowana zabudowa, zajmując zaledwie 0,165 ha powierzchni, podczas gdy pobliski Park Marszałka Rydza Śmigłego obejmuje 53 hektary zieleni, pozwoli na utrzymanie wysokich standardów życia w tej okolicy.