Data dodania: 14/02/2011

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi zatwierdził do realizacji projekt wykonawczy rewitalizacji wschodniej części zabytkowej elektrociepłowni EC1 przy ul. Targowej. W dawnej kotłowni, maszynowni i części biurowej EC1 Wschód powstanie Centrum Sztuki Filmowej Fundacji Sztuki Świata.

Koncepcja rewitalizacji EC1 Wschód powstawała od samego początku w ścisłej współpracy z konserwatorami zabytków. W wyniku tych konsultacji ustalono, że wszystkie zabytkowe elementy z początku XIX wieku zostaną zachowane, natomiast wyburzeniu ulegną wszystkie powojenne narośla, które groziły zawaleniem. Na ich miejsce zostanie postawiona futurystyczna elewacja, nadająca całości charakter kulturalnej fabryki przyszłości.

Masterplan Roba Kriera dla Nowego Centrum Łodzi w wyszczególnieniem funkcji poszczególnych kwartałów

Budynek EC1 Wschód jest pierwszym obiektem, którego koncepcję rewitalizacji opracowano na bazie, istniejącej już i zatwierdzonej przez Radę Miejską Łodzi, koncepcji urbanistycznej Roba Kriera. Opierano się również, na wydanych przez Architekta Miejskiego, warunkach zabudowy. Z tego też powodu, północna, futurystyczna elewacja Centrum Sztuki Filmowej ma falisty charakter, aby powiększyć przestrzeń pomiędzy przyszłymi, uwzględnionymi w masterplanie Kriera, budynkami Specjalnej Strefy Kultury a EC1. W innym przypadku, kiedy ta elewacja miałaby charakter prostej ściany, ustawionej na linii zabudowy, w efekcie końcowym otrzymalibyśmy wąską, klaustrofobiczną, ciemną uliczkę.

W styczniu 2006 roku powstała Fundacja Sztuki Świata, która zamierzała otworzyć centrum sztuki w niszczejącym, ale wciąż fascynującym budynku, jednym z 7 cudów dawnej przemysłowej Łodzi. EC1 zachwycił się amerykański reżyser David Lynch, który zapragnął otworzyć tutaj swoje studio. - Elektrociepłownia w centrum miasta jest jak sen - mówił wtedy.

EC1 Wschód po rewitalizacji.

Kolejnym krokiem było uchwalenie przez władze miasta programu Nowe Centrum Łodzi, zakładającego przebudowę kilkudziesięciu hektarów zaniedbanego terenu wokół EC1 i dworca Łódź Fabryczna. W ten sposób powstanie zupełnie nowy fragment miasta, który przedefiniuje charakter Łodzi na wiele lat i uczyni z niej prawdziwą europejską stolicę kultury.

Projekt rewitalizacji Centrum Łodzi zakłada modernizację ogromnego obszaru o powierzchni 90 hektarów pomiędzy łódzkimi ulicami Sienkiewicza, Kopcińskiego, Narutowicza i Tuwima. Mają tam powstać nie tylko Studio Davida Lyncha, centrum festiwalowo – kongresowe Camerimage Łódź Center wg projektu amerykańskiego architekta Franka Gehry’ego, ale także Muzeum Techniki (pokazujące w jaki sposób funkcjonowała dawna elektrociepłownia oraz metody, jakimi człowiek w historii i rozwoju cywilizacji wytwarzał i wykorzystywał energię), imponujący podziemny dworzec szybkiej kolei, modernizujący w najbliższych latach aktualne połączenie Warszawy z Łodzią (a w przyszłości Łódź z Wrocławiem oraz Poznaniem i Berlinem) oraz Specjalna Strefa Sztuki z Centrum Sztuki Współczesnej.

EC1 Wschód po rewitalizacji.

Urbanistyczną koncepcją pierwszych 30 hektarów wokół rewitalizowanych budynków elektrociepłowni EC1 opracował światowej sławy urbanista – Rob Krier, luksemburski architekt, urbanista, planista i rzeźbiarz, jeden z głównych przedstawicieli współczesnej architektury konserwatywnej. Krier jest autorem wielu projektów planistycznych w Europie – zwłaszcza w Beneluxie i w Niemczech. Wcześniej projektował w takich miastach jak np. Stuttgart, Amsterdam, Wiedeń, czy Berlin.

Koncepcja Kriera uległa zmianom narzuconym przez łódzkich konsultantów. Przyjęty do realizacji masterplan przedstawia trapezoidalny Rynek, do którego od południa przylega Studio Davida Lyncha z siedzibami Fundacji Sztuki Świata i Fundacji Tumult oraz budynek Muzeum Techniki; od północy przewidziano podziemny dworzec z budynkami komercyjnymi na powierzchni; od zachodu Specjalną Strefę Sztuki z Ulicami Czterech Kultur, zaś od wschodu obszar przeznaczony dla Camerimage Łódź Center.

Hala maszyn EC1 Wschód.

Źródło: Fundacja Sztuki Świata