Data dodania: 04/08/2015

Firma Rafako zakończyła w Gdyńskiej Elektrociepłowni budowę Instalacji Mokrego Odsiarczania Spalin.  Inwestorem instalacji jest EDF Polska. Projekt zakłada pięciokrotne zmniejszenie emisji tlenków siarki i kilkukrotną redukcję emisji pyłu.

Instalacja w Gdyni jest jedną z czterech, jakie Rafako realizuje dla EDF Polska. Pozostałe inwestycje środowiskowe dotyczą odsiarczania w elektrociepłowniach w: Gdańsku, Krakowie i Wrocławiu. Gdyńska jest wśród nich instalacją najmniejszą, a co za tym idzie, bardzo interesującą technologicznie.

- Jesteśmy bardzo ciekawi tego, jak ta instalacja zachowa się podczas procesów optymalizacji w trakcie ruchu regulacyjnego. Im mniejsza instalacja, tym zmiany parametrów urządzeń w trakcie pracy zachodzą szybciej - wyjaśnia Roman Cielecki, dyrektor budowy Rafako dla IMOS Gdańsk i Gdynia, który przypomina, że w gdyńskiej elektrociepłowni pracują 3 kotły, wyprodukowane przez spółkę w latach 70-tych. - Realizacja tej inwestycji jest naszym symbolicznym powrotem do Gdyni - dodaje Roman Cielecki.

Budowa instalacji odsiarczania była ogromnym przedsięwzięciem logistycznym. Na placu budowy od sierpnia 2013 roku przez 1 mln 500 tys. roboczogodzin pracowało kilkaset osób. Wykorzystano prawie 3500 ton stali zbrojeniowej i konstrukcyjnej, 11 tys. msześć. betonu i ok. 120 km kabli. Największy dźwig użyty przy budowie instalacji miał 350 ton udźwigu, a wysokość żurawi sięgała 120 m.

Budowę instalacji trzeba było pogodzić z codziennym funkcjonowaniem elektrociepłowni, jak i nie zawsze sprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Wyzwaniem był m. in. silny wiatr, który zwłaszcza tu, w części portowej Gdyni, bywa szczególnie dokuczliwy. - Elementów wielkogabarytowych nie można montować przy silnym wietrze. Ograniczenia podczas prac budowlanych, spowodowane prędkościami wiatru występowały tu częściej, niż na innych obiektach - potwierdza Roman Cielecki.

Nowo powstała instalacja jest widoczna z daleka. Znakiem rozpoznawczym jest 110 metrowy komin, który - tu ciekawostka - montowany był metodą wypychania, a więc górna jego część została zamontowana jako pierwsza.

Zakres prac dla IMOS Gdynia obejmuje realizację „pod klucz” czyli kompleksowe zaprojektowanie, dostawę urządzeń i wyposażenia, budowę i montaż oraz rozruch instalacji oraz  przekazanie jej do eksploatacji. Za rozruch instalacji, podobnie jak w Gdańsku, odpowiedzialna jest firma Energotherm Consulting z Przeźmierowa, koło Poznania.

W pozostałych inwestycjach środowiskowych realizowanych w tym portfelu zamówień przez konsorcjum Rafako i Pbg dla EDF Polska w Gdańsku, Krakowie i Wrocławiu także z powodzeniem, w ostatnich dniach lipca, rozpoczęto ruch regulacyjny. Zgodnie z harmonogramem prac, instalacje zostaną oddane do użytku najpóźniej z końcem października. Łączna wartość kontraktu, czyli wszystkich czterech instalacji wynosi 947 mln złotych brutto.