Data dodania: 18/04/2013

Projekt pracowni Sweco Architekci otrzymał I pierwsze miejsce w kategorii Rozbudowa i przebudowa obiektów zdobywając tytuł „Złotej Kielni” – Budowa Roku 2011. Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa w Lublinie nagrodził projekt rozbudowy prawosławnej kaplicy garnizonowej w Białej Podlaskiej. Koncepcja obejmowała przekształcenie starego baraku w kaplicę prawosławną dla Wojska Polskiego. Architekci z Warszawy pokonali prace projektantów z całej Polski.

Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa w Lublinie od 10 lat nagradza najlepsze obiekty o różnym przeznaczeniu, budowle inżynierskie i drogowe na terenie Lubelszczyzny. Nagrodę „Złotej Kielni” – Budowy Roku 2011 w rozstrzygniętej niedawno Jubileuszowej X Edycji konkursu w kategorii Rozbudowa i przebudowa obiektów zdobył projekt opracowany przez zespół architektów z pracowni Sweco Architekci, któremu przewodził Andrzej Markowski. Pracownia została wybrana w przetargu publicznym organizowanym przez Wojsko Polskie.

– Zostaliśmy nagrodzeni za pomysłowy i korzystny cenowo dla inwestora projekt przebudowy starego baraku o nietypowym wydłużonym kształcie w kaplicę prawosławną dla Wojska Polskiego. Projekt zakładał wyburzenie południowego fragmentu istniejącego budynku i wybudowanie nowego wejścia do kaplicy i pochylnią dla osób niepełnosprawnych. Wyburzono istniejący stropodach i zwiększono wysokość budynku. W części środkowej nawa została poszerzona dla uzyskania nawy poprzecznej. – mówi Andrzej Markowski, architekt w Sweco Architekci.

Prawosławna kaplica garnizonowa - Sweco Architekci

Polscy żołnierze prawosławni to najczęściej przedstawiciele mniejszości narodowych mieszkających w Polsce. Budynek prawosławnej cerkwi polowej pod wezwaniem św. Apostoła i Ewangelisty Marka jest zlokalizowany na terenie jednostki wojskowej w Białej Podlaskiej. Był to budynek z 1985 roku, zaadaptowany na kaplicę prawosławną w 2003 roku, jednak bez nadania mu wówczas formy odpowiadającej funkcji sakralnej.

Dzięki projektowi zaproponowanemu przez architektów z pracowni Sweco Architekci oraz w efekcie gruntownych działań inwestycyjnych przeprowadzonych w latach 2010-2011, budynek otrzymał formę architektoniczną jednoznaczną w wyrazie i charakterystyczną dla miejsca modlitwy.

Historia biura architektonicznego Sweco Architekci sięga 1992 roku. Firma specjalizuje się w projektowaniu obiektów użyteczności publicznej oraz budynków przemysłowych i magazynowych. Ma także na koncie wiele znanych projektów domów i osiedli mieszkaniowych. Jest jedną z najstarszych pracowni tego typu w Polsce. Do 2010 roku, zanim weszła w skład Grupy Sweco, znana była pod nazwą APA Markowski i Architekci.