Data dodania: 21/11/2011

Zdobywcą tegorocznej, trzynastej w historii konkursu statuetki im. Jana Baptysty Quadro została Pracownia Architektoniczna 1997 Sp. z o.o. Jury konkursu uznało, że zaprojektowany przez nią budynek dydaktyczny Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest najlepszą realizację architektoniczną w minionym roku.

Tradycyjnie, uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w Sali Renesansowej poznańskiego Ratusza. Budynek ten swój obecny kształt otrzymał właśnie dzięki patronowi nagrody Janowi Baptyście Quadro. Trzynasta edycja okazała się szczęśliwa dla Pracowni Architektonicznej 1997 Sp. z o.o. – Architektura jest czymś ponadczasowym, a takie realizacje powinny bronić się przez kolejne pokolenia. Jestem zadowolony z tego, że obiekt powstał w tym właśnie miejscu. Ważne dla Poznania jest to, że Kampus pozostaje w centrum miasta – mówił Prezydent miasta Poznania Ryszard Grobelny wręczając nagrodę architektom reprezentującym pracownię: Krzysztofowi Frąckowiakowi, Aleksandrze Korneckiej, Katarzynie Weiss.

W tym roku do konkursu zostało zgłoszonych siedem obiektów powstałych w 2010 roku w Poznaniu, w tym nagrodzony w międzynarodowym konkursie European Property Awards Skalar Office Center.

Z jakiego powodu kapituła konkursu na najlepszą realizację w Poznaniu uhonorowała właśnie ten obiekt? – Budynek Wydziału Prawa i Administracji UAM w niebanalny sposób wpisuje się w tkankę miejską, zagospodarowując jednocześnie ważny dla miasta fragment przestrzeni publicznej – mówi Jacek Cenkiel prezes UWI Inwestycje S.A. i przewodniczący Jury – Z drugiej zaś strony budynek ten jest świetnym wzorem dla dalszych tego typu działań architektonicznych w tej części Poznania – dodaje Jacek Cenkiel.

Zdobywcy tegorocznej statuetki im. Jana Baptysty Quadro.

Jednocześnie należy zauważyć, że to już trzeci budynek wyróżniony przez kapitułę konkursu, który sfinansowany został ze środków Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. - Ten obiekt, to kolejny przykład na to, jak władze uniwersyteckie stają się swoistym mecenasem dobrej architektury w Poznaniu. Jak widać inwestycje realizowane przez UAM stanowią ciekawe połączenie funkcjonalności budynków użyteczności publicznej z architektonicznym ładem i estetyką – mówi Jacek Cenkiel.

Ubiegłorocznym laureatem nagrody był Jacek Bułat, autor projektu biblioteki Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu, a w 2003 statuetkę otrzymał Jerzy Gurawski za projekt Kampusu na Morasku.

Warto przypomnieć, że w historii konkursu, najwięcej, bo aż trzy statuetki otrzymało Studio ADS należące do Piotra Barełkowskiego i Przemysława Borkowicza. To właśnie w tej pracowni powstał projekt Pawilonu nr 8 MTP, terminalu pasażerskiego Poznańskiego Portu Lotniczego Ławica oraz Starego Browaru.