Data dodania: 18/08/2016

W czwartek, 18 sierpnia, otwarta została pasieka na dachu biurowca Royal Wilanów przy ul. Klimczaka 1. Jest to już druga, po mieszczącej się na dachu kompleksu biurowego Eurocentrum, pasieka na obiekcie należącym do Grupy Capital Park.

– Inicjatywa postawienia uli na dachu Royal Wilanów propagująca ideę miejskiego pszczelarstwa jest częścią szerszej wizji realizowanej przez Grupę Capital Park w ramach programu Biuro Plus – mówi Kinga Nowakowska, dyrektor zarządzający Capital Park. – Program ten łączy działania na rzecz ochrony środowiska, jak wspieranie alternatywnej komunikacji, carpooling, segregacja śmieci, edukacja ekologiczna czy tzw. urban farming, w ramach którego mieści się właśnie pszczelarstwo miejskie, z działaniami mającymi na celu stworzenie przyjaznego miejsca pracy. Zależy nam również na pozytywnym działaniu na rzecz społeczności lokalnej. Przykładem tego ostatniego jest chociażby ponad 6 tys. mkw. otwartej przestrzeni rekreacyjno-sportowej wokół Royal Wilanów z boiskiem, trampolinami, ścianką wspinaczkową czy skimboardem. Postawienie pasieki jest kolejnym elementem tej układanki – podsumowuje Nowakowska.

Dach pełen roślinności to nie tylko dogodne miejsce dla pszczół, ale też źródło oszczędności. Zielona powierzchnia pozwala zredukować roczne koszy ogrzewania i klimatyzacji budynku. Latem, w upalne dni, gdy zwykły dach rozgrzewa się nawet do 70-80 stopni Celsjusza, temperatura zielonej powierzchni jest zbliżona do temperatury otoczenia. Zimą natomiast zapewnia dodatkową izolację cieplną.

W lipcu br. Royal Wilanów, inwestycja Grupy Capital Park otrzymała ostateczny certyfikat BREEAM na poziomie Very Good. Audytorzy wysoko ocenili zwłaszcza dogodny transport, alternatywne formy komunikacji, politykę zarządzania, oszczędność światła oraz dbałość o zdrowie pracowników. Royal Wilanów został doceniony również za efektywne gospodarowanie odpadami, na które wpływa regularna kontrola ich redukcji i selekcji. Aż 75 proc. odpadów biurowych może być poddana recyklingowi, dlatego istotnym elementem polityki gospodarowania odpadami w Royal Wilanów jest edukacja i motywacja pracowników. Częścią współpracy inwestora z najemcami są działania informacyjne, w ramach których dostarczane są np. ekoprzewodniki stanowiące kompendium wskazówek, jak pozytywnie wpływać na własne zdrowie i środowisko, zarówno w miejscu pracy, jak i poza nim, oszczędzać zasoby naturalne i prawidłowo selekcjonować odpady. Dodatkowo najemcy otrzymują specjalne pojemniki w systemie MultiSort umożliwiające segregację na 3, 6 i 11 frakcji. Do osobnych pojemników trafiają więc: papier, tektura, plastik, szkło, baterie czy elektrośmieci.

W analizie Royal Wilanów wysoką notę przyznano również polityce zarządzania obiektem oraz procedurom w nim obowiązującym. W tej kategorii inwestycja Grupy Capital Park uzyskała 82 punkty na 100. Pod uwagę wzięto także zdrowie i dobre samopoczucie pracowników, na które wpływają: doskonałe doświetlenie biur światłem dziennym, jakość powietrza i dogodna akustyka. W tej kategorii British Research Establishment przyznało Royal Wilanów 71 punków.