Data dodania: 29/04/2011

Jest aktywny, wykształcony i niezależny finansowo. Singiel to osoba, która nie jest już kojarzona z brakiem zaradności i szczęścia. Zatem jednym z kluczowych elementów jego życia jest posiadanie własnego mieszkania, które pozwala na tak ważną w tym wypadku swobodę i samodzielność.

Według danych GUS na 15 mln gospodarstw domowych w Polsce aż 1/3 to gospodarstwa jednoosobowe. Stanowią je osoby samotne z wyboru w wieku od 25 do 40 lat. Badania te wskazują także, że ze względu na niższe koszty stałe, dysponują one kwotą 2 – 3 razy wyższą niż kilkuosobowe rodziny. Dlatego single stają się coraz częściej nie tylko ważnym, ale także wymagającym klientem na rynku nieruchomości. Zdają sobie z tego sprawę deweloperzy, oferując mieszkania przystosowane do ich potrzeb.

Singiel to nie rodzina?

Rok 2011 miał przynieść zmiany w rządowym programie „Rodzina na swoim”, dzięki którym również osoby samotne oraz pozostające w nieformalnych związkach mogłyby skorzystać z państwowego dofinansowania przy zakupie mieszkania. Póki co mamy drugi kwartał, ciągle nie ma ostatecznej wersji poprawek, ale coraz częściej mówi się, że nie będą one dotyczyły włączenia do programu singli.

– Wielu naszych klientów to osoby młode, nie posiadające jeszcze rodziny, rozpoczynające życie zawodowe. Większość z nich chciałaby skorzystać z programu, jednak ostateczna decyzja rządu co do nowelizacji  jeszcze nie zapadła, a czas ucieka, w związku z tym mimo wszystko decydują się na zakup mieszkania. Na poznańskim rynku można bowiem znaleźć oferty, które cenowo odpowiadają możliwością finansowym singlom – mówi Łukasz Dutkiewicz, specjalista ds. kredytów hipotecznych Goldenegg.

Dobrze zaprojektowane

Coraz więcej osób stać na zakup mieszkania w pojedynkę i są to zazwyczaj lokale do 40 m kw. Mieszkanie powinno charakteryzować się jak najlepszą funkcjonalnością i to bez względu na metraż. Jednak w przypadku mniejszych powierzchni jest to o tyle ważne, ponieważ każdy kawałek ściany czy podłogi musi być dobrze wykorzystany i starannie zaaranżowany.

W takich lokalach dobrze spisują się meble wykonane na wymiar – tak aby wykorzystać wnęki, miejsca pod parapetami na szafki i półki. Warto również pamiętać o właściwym doborze kolorów na ściany, można bowiem dzięki odpowiednim barwom optycznie powiększyć swoje M.

– Mieszkanie dla singli, a więc najczęściej o małym i średnim metrażu, na pewno w większym stopniu muszą stanowić przestrzeń, którą będzie można efektywnie zagospodarować. Wszystko bowiem powinno być zaaranżowane w taki sposób, aby nieruchomość mogła spełniać wiele funkcji – mówi Izabella Łukomska-Pyżalska, wiceprezes Family House.

Deweloper realizuje obecnie dwie inwestycje w centrum Poznania. W każdej z nich znalazły się popularne wśród singli kawalerki o metrażu od 28 do 34 m kw. Na szczególną uwagę zasługują jednak mieszkania, które powstaną w budynku mieszkalnym PERŁA, przy ul. Kosińskiego. Są one zaprojektowane w ten sposób, aby oddzielić część dzienną od części sypialnej. Jest to możliwe dzięki ściance działowej, która nie dzieli całej powierzchni na dwa pokoje a jedynie wydziela strefę prywatną i gościnną. Tego rodzaju mieszkania są o powierzchni od 36 do 46 m kw.

Co jednak ważne sam budynek, dzięki swojej ciekawej architekturze zasługuje na uznanie. Oryginalna bryła budynku, przeszklenia oraz efektowna fasada, łączą w sobie dynamikę i elegancję. 

 – Główny korpus budynku z ceglanymi elementami ozdobiony został wykuszami (od strony północnej) i balkonami (od strony południowej). Oficyna zaprojektowana jest w formie białej kurtyny tak, aby zielone podwórza były jasne a wgląd do mieszkań chroniony – mówi Piotr Barełkowski, autor projektu. Ten jeden z najbardziej znanych poznańskich architektów, jest autorem m.in. takich obiektów jak Stary Browar czy Terminal Ławica. Dzięki kolejnej inwestycji, o ciekawym zamyśle architektonicznym, Wilda ma szansę nabrać nowego oblicza i charakteru.