Data dodania: 02/05/2013

Jak podkreślają analitycy Emmerson, najnowsze dane z rynku mieszkań deweloperskich największych polskich miast napawają umiarkowanym optymizmem na przyszłość. Wskazują one, że rynek ten zmierza w kierunku coraz lepszego zbilansowania. Stopniowo zmniejsza się wysoka dysproporcja między podażą a popytem. Nadal jednak rynek ten pozostaje niezrównoważony.

Coraz lepsze zbilansowanie rynku następuje dzięki m.in. spadkom w poziomie oferty. Najnowsze wyniki monitoringu inwestycji deweloperskich systematycznie prowadzonego przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson na potrzeby raportów kwartalnych opisujących rynki mieszkaniowe Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania i Gdańska wykazały, iż w I kwartale bieżącego roku oferta deweloperów zmniejszyła się w relacji do danych z końca ubiegłego roku.

Oferta deweloperów na koniec I kw. 2013 r.


Miasto

 


Warszawa

 


Kraków

 


Wrocław

 


Poznań

 


Gdańsk

 


Liczba oferowanych mieszkań (w tys.)

 


18,3

 


10,5

 


7,8

 


3,9

 


5,7

 


Zmiana w relacji do poprzedniego kwartału (IV kw. 2012 r.)

 


-4,7%

 


-4,6%

 


-5,7%

 


-4,3%

 


-4,1%

 

Źródło: cykl raportów "Pierwotny rynek mieszkaniowy - I kwartał 2013 r." Działu Badań i Analiz firmy Emmerson.

- Spadki wielkości oferty deweloperów to nie tylko efekt permanentnego procesu sprzedaży mieszkań, ale również wyraźnie niższych wielkości tzw. nowej podaży czyli liczby nowych mieszkań, które w dany okresie wprowadzane są do oferty. Niższa nowa podaż jest rezultatem znacznego obniżenia skłonności deweloperów do rozpoczynania kolejnych inwestycji. Z jednej strony do inwestycji wciąż nie zachęca kondycja rynku mieszkaniowego (relacja popyt-podaż), a z drugiej strony dają o sobie znać trudności, z jakimi muszą sobie poradzić deweloperzy przy rozpoczynaniu nowych projektów po wejściu w życie ustawy deweloperskiej – przekonują analitycy firmy Emmerson i dodają, że w kolejnych kwartałach bieżącego roku najbardziej prawdopodobna będzie kontynuacja scharakteryzowanych powyżej tendencji, tj. spadków w poziomie całkowitej oferty.