Data dodania: 26/09/2013

Właśnie zakończone zostały prace związane z konstrukcją jednego z dwóch 15-piętrowych budynków wchodzących w skład kompleksu Warsaw Spire. Aktualnie na budynku B, który już w przyszłym roku stanie się nową siedzibą europejskiej agencji Frontex, trwa montaż szklanej fasady.

Budynek B kompleksu Warsaw Spire, fot. Ghelamco Poland

Budynek B to jeden z trzech budynków wchodzących w skład kompleksu Warsaw Spire. Ma 55 metrów wysokości, 15 pięter i zaoferuje około 20 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Cały kompleks Warsaw Spire dostarczy na stołeczny rynek łącznie około 100 000 mkw. powierzchni biurowej: 49-kondygnacyjny budynek wieżowy A o wysokości 180 metrów (220 metrów z iglicami) dostarczy powierzchnię 60 000 mkw., a dwa niższe budynki sąsiadujące: B i C po 20 000 mkw. powierzchni każdy.

Budynek B, który powstał jako pierwszy, został prawie całkowicie wynajęty przez agencję Frontex. Właśnie zabetonowany został ostatni strop na 15 piętrze, wewnątrz rozpoczęto już także prace elektryczne i murarskie. Intensywnie postępuje również montaż elewacji – konstrukcja fasady na budynku B zamontowana jest już w ok. 60 proc., a jej zamknięcie planowane jest na połowę grudnia 2013 r. Równocześnie z realizacją budynku B trwają prace konstrukcyjne na poziomach podziemnych pod  budynkami C i A. Oba osiągną poziom 0 już w listopadzie bieżącego roku.

Budynek B kompleksu Warsaw Spire, fot. Ghelamco Poland

Dwa niższe budynki zostaną ukończone w przyszłym roku. W 2014 r. zostanie również całkowicie zamknięta konstrukcja 220 metrowego budynku wieżowego, który zostanie oddany do użytku w II kwartale 2015 r. – po zakończeniu prac wykończeniowych. 

Warsaw Spire jest kolejną inwestycją Ghelamco realizowaną zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa. Projekt jest już w procesie certyfikacji BREEAM. Poza najwyższym standardem ekologicznym i  pionierskimi rozwiązaniami technologicznymi np. system energooszczędnych wind double deck, projekt Warsaw Spire wyróżni unikalne w skali Polski podejście do aranżacji przestrzeni publicznej.

Budynek B kompleksu Warsaw Spire, fot. Ghelamco Poland

Między budynkami kompleksu powstanie rozległy, miejski plac wypełniony elementami małej architektury, zielenią i fontannami, który zaoferuje mieszkańcom Warszawy nowe miejsce do spotkań i odpoczynku. Pod kompleksem Warsaw Spire znajdzie się także ogromny, pięciokondygnacyjny parking podziemnym na 1300 samochodów.

W sierpniu Warsaw Spire otrzymał  rekordowe na polskim rynku finansowanie bankowe w wysokości około 904,000,000 zł udzielone przez cztery wiodące banki: Bank Polska Kasa Opieki, Bank Zachodni WBK, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski oraz BRE Bank. Środki pozyskane z finansowania bankowego zostaną przeznaczone na realizację kolejnych etapów inwestycji.

Budynek B kompleksu Warsaw Spire, fot. Ghelamco Poland

Deweloperem oraz generalnym wykonawcą największej realizowanej obecnie inwestycji biurowej w Europie jest Ghelamco Poland. Autorem projektu jest belgijska pracownia architektoniczna M.&J-M. Jaspers – J.Eyers&Partners we współpracy z Polsko Belgijską Pracownią Architektoniczną Projekt.