Data dodania: 29/03/2013

W środę 27 marca rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-budowlanej nowego budynku ratusza w Konstancinie-Jeziornie. Pierwsze miejsce zajęła praca przygotowana przez warszawską pracownię architektury i urbanistyki Brzozowski Grabowiecki Architekci.

Wyniki konkursu, do którego zgłoszono 19 prac zostały ogłoszone w siedzibie warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. Nagrodę główną i zaproszenie do negocjacji w trybie "z wolnej ręki" na wykonanie dokumentacji projektowo-wykonawczej konstancińskiego ratusza otrzymała pracownia "Brzozowski Grabowiecki Architekci" z Warszawy.

Przyznano też cztery wyróżnienia. Otrzymali je: Marek Rytych Architekt z Warszawy, Przedsiębiorstwo ARI z Poznania, Bulanda, Mucha Architekci z Warszawy oraz konsorcjum 22Architekci i APP Unimed z Warszawy.

Założenia zwycięskiej koncepcji

- Budynek ma stanowić początek porządku przestrzennego, ale i być odbiciem porządku wewnątrz urzędu. Budynek otoczony jest reprezentacyjną „skórą” – czyli ścianą wykonaną ze szlachetnego materiału jakim jest cegła ceramiczna. Wewnętrzna struktura budynku zorganizowana jest wokoło dwóch dziedzińców: wejściowego i wewnętrznego na który otwierają się pokoje do pracy. Budynek zyska dwa oblicza: zewnętrze reprezentacyjne i oficjalne i wewnętrzne przyjazne dla jego użytkowników, otwarte i przejrzyste – przekonują projektanci zwycięskiej koncepcji.

Skrzydło południowe ma dwie kondygnacje wysokości zwieńczone dominantą w formie wieży mieszczącą salę rady miasta. Pozostała cześć budynku jest parterowa, przykryta dachami pulpitowymi skierowanymi o wnętrza dziedzińców.

Południowy, dwukondygnacyjny trakt budynku to strefa o pełnej dostępności. W części wschodniej położona jest powierzchnia na wynajem przeznaczeniu odpowiednim zarówno na bank jak i na kawiarnię lub restaurację (z dostępem do wewnętrznego patio). W części zachodniej znajduje się strefa obsługi mieszkańców wraz z referatami urzędu dostępnymi dla mieszkańców, otaczającymi patio wewnętrzne. Na wysokim piętrze, współczesnej parafrazie piano nobile, dostępnym poprzez dwukondygnacyjny, reprezentacyjny hol główny znajduje się zespół pomieszczeń burmistrza oraz sala rady miasta.

- Te najważniejsze w budynku pomieszczenia reprezentantów władzy samorządowej są mocno wyartykułowane w bryle budynku w formie wieży. W najdalszej części, w skrzydle zachodnim na piętrze znajdują się biura niedostępne dla mieszkańców takie jak księgowość, IT i inne – wylicza pracownia.

Konstrukcja i rozwiązania materiałowe

Zdaniem architektów z pracowni Brzozowski Grabowiecki Architekci, w budynkach finansowanych z budżetu sposób rozwiązań materiałowo konstrukcyjnych pełni szczególną rolę. - Z jednej strony budynek ze względu na swój reprezentacyjny charakter powinien wyróżniać się jakością rozwiązań od typowej zabudowy miast. Z drugiej strony publiczne finansowanie nakazuje szczególny umiar i roztropność w doborze środków w realizacji zamierzenia – podkreślają architekci.

Ze względu na rozległą działkę budynek rozciąga się horyzontalnie. Ze względu na trudne warunki gruntowe, z wyjątkiem kilku pomieszczeń technicznych, nie jest podpiwniczony. Takie ukształtowanie struktury pozwala w znaczącym stopniu obniżyć koszty budowy, a jednocześnie daje najlepszą dostępność przestrzeniu ogólnodostępnych. Pozwala też na zredukowanie rangi komunikacji pionowej uproszczenie zasad ochrony pożarowej. Piętro zajmuje mniej niż 50% rzutu i mieści funkcje o szczególnym – reprezentacyjnych charakterze, które nie powinny znajdować się na parterze.

- Struktura budynków składa się z ram betonowych ustawionych koncentrycznie do dziedzińców otoczonych od strony zewnętrznej budynku ścianą murowaną ceglaną, wzmacnianą wieńcami betonowymi. Stropy wykonane są z płyt z drewna klejonego (np.: Hutteman, Ecotim lub innych) z wylewką betonową. Takie rozwiązanie pozwala na otrzymanie przyjemnego w wyrazie wnętrza, przy jednoczesnym spełnieniu wymogów ochrony przeciwpożarowej i akustycznych. Po przez prefabrykację pozwala na przyspieszenie budowy i obniżenie kosztów realizacji budynku. Po za dominantą budynek przekryty jest prostym dachem pulpitowym wykończonym blachą tytanowo cynkową – takie rozwiązanie jest bezpieczne i tanie w eksploatacji, a jednocześnie adekwatne jakościowo dla budynku tej rangi – czytamy w opisie zwycięskiej koncepcji.

Zieleń i ekologiczne rozwiązania

Bardzo ważnym elementem założenia jest zieleń. Plac wejściowy zaprojektowany jest jako plac zielony, wykonany z płyt betonowych prefabrykowanych zatopionych w trawie i poprzerastanych trawami ozdobnymi. Budynki jednorodzinne w bezpośrednim sąsiedztwie odseparowane są współcześnie ukształtowanym wałem ziemnym oraz zielenią wysoką. Wewnętrzne dziedzińce mają odmiennie ukształtowaną zieleń. Dziedziniec wejściowy jest zdominowany przez jedno drzewo – dąb szypułkowy będący symbolem Konstancina-Jeziornej, rosnący w wypielęgnowanej strzyżonej trawie. Dla odmiany drugi dziedziniec wewnętrzny ma charakter bardziej nieformalny i wypełniony jest bujną zielenią niską inspirowany dzikimi kwitnącymi łąkami. Rosną tu głównie trawy ozdobne, rośliny kwitnące oraz niskie krzewy.

Wszystkie przestrzenie budynku doświetlone są naturalnym światłem, przy jednoczesnej ochronie przez nadmierną insolacją (żaluzje zewnętrzne). Ściany południowe mają zredukowaną powierzchnię przeszklenia z wyjątkiem okien doświetlający „wieżę’ mieszczącą pomieszczenia rady miasta. Tu okna o ponadprzeciętnych rozmiarach wykonane są w technologii elewacji dwupowłokowej z żaluzjami wewnętrznymi. Szklenie ograniczającą transmisję promieni cieplnych do wnętrza budynku. Ściany zewnętrze wykonane w technologii ściany wentylowanej o dużym balansie cieplnym. Dodatkowo wszystkie elementy przegród zewnętrznych mają podwyższone parametry izolacyjności co wraz z wentylacją mechaniczną z odzyskiem cieplnym pozwala zakwalifikować ten budynek do budownictwa pasywnego.

Budynek wyposażony jest w system wtórnego wykorzystania wody deszczowej zbieranej z dachów pulpitowych (tzw. szara woda) na cele podlewania zieleni oraz do spłukiwania toalet. Oświetlenie przy wykorzystaniu energooszczędnych źródeł światła. Możliwość zaopatrzenia budynku w źródło ciepła pochodzące z paneli słonecznych lub wymienników gruntowych. Wsparcie dla komunikacji rowerowej (wypożyczalnia rowerów, duży , zadaszony parking rowerowy).

Fot. Brzozowski Grabowiecki Architekci