Data dodania: 18/02/2015

W Institute of Design Kielce ogłoszono wyniki konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej przebudowy Placu Wolności w Kielcach wraz z budową parkingu podziemnego. Pierwszą nagrodę otrzymał projekt eM4 pracowni architektury Brataniec z Krakowa. Jury nie przyznało drugiego miejsca.

Organizatorem konkursu był Miejski Zarząd Dróg i Biuro Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Kielce. Do konkursu zgłosiło się 48 zespołów z czego 17 złożyło prace. Trzy z nich nie spełniły wymogów formalnych.

Sąd konkursowy za najlepszą uznał propozycję eM4 pracowni architektury Brataniec z Krakowa, która otrzymała pierwszą nagrodę  w wysokości 30 tys. zł. Zdaniem jury praca umiejętnie wpisuje współczesną kompozycję ukształtowania terenu Placu i jego wzbogaconej szaty roślinnej w historyczny kontekst krajobrazu miejskiego oraz prawidłowo uwzględnia i podkreśla wiodące, kluczowe osie i powiązania widokowe.

Zwycięski projekt pracowni eM4 z Krakowa, fot. UM Kielce

- Realizacja programu użytkowego w ramach czytelnych formalnie stref, z wykorzystaniem kierunków ciążeń komunikacyjnych, zachowuje  reprezentacyjny charakter placu oraz spójność i elegancję jego przestrzeni, organizując elastyczne, atrakcyjne przedpola dla wielorakich wydarzeń i atrakcji plenerowych – łącznie z miękko zarysowaną, mimośrodowo zlokalizowaną sadzawką, będącą kanwą dla zabaw letnich i zimowych. Projekt inteligentnie nawiązuje do tożsamości geologiczno – krajobrazowej Ziemi Świętokrzyskiej poprzez ciekawe, pejzażowe kształtowanie skarp od strony wschodniej i południowej oraz sformułowane dyspozycje materiałowe i gatunkowe - poza atrakcyjnością twórczo komponowanych form stanowi szansę stworzenia swego rodzaju „lapidarium świętokrzyskiego” (typowe dla regionu: skały, kamienie, minerały, skamieliny, rośliny) o niebagatelnym potencjale  dydaktycznym i turystycznym – czytamy w uzasadnieniu werdyktu.

Zwycięski projekt pracowni eM4 z Krakowa, fot. UM Kielce

Sąd konkursowy docenił również dyskretne, ale w pełni kompletne rozwiązanie funkcji parkingu podziemnego - prawidłowe rozbicie komunikacyjne (osobny wjazd od strony wschodniej, wyjazd od strony zachodniej) z jednoczesnym zapewnieniem bardzo dobrego wnikania komunikacji pieszej z narożników ulic. - Praca dobrze osadzona w  realiach ekonomicznych; zarówno w wycenie kosztów realizacji, jak i w wycenie prac projektowych – podkreśla jury.

Dwie równorzędne nagrody za trzecie miejsce po 15 tys. zł otrzymali: Alicja Ścigaczewska, La Rioja, Hiszpania i Regina Kozakiewicz Opałka - Pracownia Projektowa z Kielc. Jury przyznało także wyróżnienie (nagroda w wysokości 5 tys. zł) dla Studio Archi 5 z Krakowa.