Data dodania: 05/11/2013

Od października 2013 roku firma Knauf AMF prezentuje swoje rozwiązania dla służby zdrowia na konferencjach pt. „Projektowanie obiektów medycznych – teoria, praktyka, rzeczywistość” zorganizowanych przy współpracy z Izbą Architektów RP. W 2013 roku szkolenie obejmuje swoim zasięgiem pięć miast: Warszawę, Kraków, Wrocław, Gdańsk oraz Poznań.

Pod wpływem zaleceń Unii Europejskiej do 2015 roku polska służba zdrowia musi poradzić sobie między innymi z rosnącą liczbą zakażeń czy nadmiernym hałasem utrudniającym życie pacjentów. Wymaga to podwyższenia standardów wyposażenia budynków. Podczas konferencji pt. „Projektowanie obiektów medycznych – teoria, praktyka, rzeczywistość” projektanci i architekci mają okazję zapoznać się z systemami sufitowymi firmy Knauf AMF dedykowanymi dla branży medycznej.

- Standard polskich placówek wciąż pozostaje w tyle za zachodnioeuropejskimi wzorcami wyglądu i wyposażenia obiektów medycznych. Zdobyliśmy duże doświadczenie przy wielu inwestycjach budowlanych z zakresu opieki zdrowotnej i chcemy pomóc naszym projektantom – mówi Krzysztof Szczepaniak, dyrektor przedstawicielstwa w Polsce firmy Knauf AMF.

- Szpitale i inne jednostki ochrony zdrowia to obiekty o wysokich wymaganiach funkcjonalnych – oprócz standardowych wyzwań związanych z montażem sufitów podwieszanych i zapewnieniu we wnętrzu odpowiednich parametrów akustycznych, trzeba przede wszystkim zadbać o zachowanie czystości środowiska wewnętrznego budynku. To właśnie z myślą o takich realizacjach opracowana została nasza gama produktów higienicznych – dodaje Krzysztof Szczepaniak.

Największym wyzwaniem dla projektantów są pomieszczenia o podwyższonej aseptyce– np. sale operacyjne. Oczyszczone powietrze wprowadza się do nich dzięki systemowi wentylacji mieszanej (TMS) oraz systemom niskoburzliwego przepływu wyporowego. Szczególnie w pierwszym przypadku niezbędne są rozwiązania sufitowe, które nie oddają zanieczyszczeń pod napływem naporu mieszanki powietrza. Płyty sufitowe THERMATEX Thermaclean S i THERMATEX Schlicht z uszczelnieniem akrylowym posiadają 4 klasę w dziewięciostopniowej skali czystości pomieszczeń wg ISO (gdzie klasa 1 oznacza najwyższy poziom czystości).

Kolejną kluczową kwestią jest zapobieganie przenoszeniu i rozprzestrzenianiu się bakterii i grzybów – nie tylko na salach operacyjnych, ale również w gabinetach, na korytarzach czy w pokojach pacjentów. Ten problem rozwiązują płyty z powłoką Hygena. Ich bakteriobójcza i grzybostatyczna powierzchnia powstrzymuje rozwój mikroorganizmów, a przy tym jest łatwa w czyszczeniu.

- Linie płyt higienicznych KNAUF AMF to nasza odpowiedź na niezwykle rygorystyczne wymagania stawiane produktom w pomieszczeniach aseptycznych. Doskonałe właściwości akustyczne oraz wyjątkowa relacja ceny do jakości czynią z nich idealne produkty do stosowania w szpitalach, przychodniach czy innych jednostkach służby zdrowia – podsumowuje Krzysztof Szczepaniak.

Do końca listopada 2013 roku konferencje pt. „Projektowanie obiektów medycznych – teoria, praktyka, rzeczywistość” odbędą się w Gdańsku i Poznaniu. Oprócz prezentacji produktowych w programie są także wykłady na temat optymalizacji funkcjonalnej i technicznej obiektów opieki zdrowotnej.