Data dodania: 21/03/2014

Spółka Globe Trade Centre odnotowała w 2013 roku stratę netto z aktualizacji wartości aktywów i utraty wartości nieruchomości inwestycyjnych i mieszkaniowych w wysokości 190 mln euro, co w ocenie zarządu odzwierciedla zmianę oczekiwań tempa poprawy koniunktury. W nowej strategii spółka zakłada kontynuację inwestycji deweloperskich tylko w wybranych krajach oraz kupno istniejących nieruchomości. Wiele planów realizacji nowych projektów będzie musiało poczekać na lepsze czasy.

- Pomimo znacznych zmian które zachodziły w 2013 r., zarząd GTC skupiał się na realizacji strategii firmy. Podjęliśmy wiele kroków mających na celu poprawę zarówno bilansu spółki, jak i jej wyników operacyjnych, przy jednoczesnej minimalizacji kosztów działalności. Przyniosły one rezultat w formie znaczącej poprawy przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej. Spółka sfinalizowała sprzedaż aktywów, w tym 50% udziałów w krakowskiej Galerii Kazimierz, której wycena wyniosła 180 mln euro – 10% więcej niż jej wartość księgowa. Spółka przygotowała środki na spłatę obligacji zapadających w kwietniu 2014 r. Z drugiej strony, spółka rozpoznała stratę z aktualizacji wartości aktywów i utraty wartości nieruchomości inwestycyjnych i mieszkaniowych, wynikającą głównie ze zmodyfikowanych oczekiwań względem poprawy koniunktury gospodarczej, głównie w Europie Południowo-Wschodniej. Osiągnąwszy nasz cel dotyczący płynności, dźwigni finansowej oraz wyników operacyjnych, zaczynamy wdrażać naszą nową strategię, która zakłada między innymi nabywanie aktywów generujących przychody oraz realizację wybranych nowych projektów. Działania te będą finansowane przez sprzedaż aktywów niezwiązanych z działalnością podstawową spółki - powiedział Alain Ickovics, prezes zarządu GTC.

Przychody z najmu i usług spółki spadły w 2013 r do 118 mln euro. ze 129 mln euro w 2012 r. w wyniku sprzedaży Platinium Business Park w Warszawie w 2012 r. oraz spadku stawek czynszów, szczególnie w segmencie biurowym w Polsce i na Węgrzech. Przychody ze sprzedaży domów i mieszkań spadły do 13 mln euro w 2013 r., głównie ze względu na zmniejszoną liczbę dostępnych do sprzedaży domów i mieszkań oraz spadek popytu na mieszkania. Zysk brutto z działalności operacyjnej wyniósł 84 mln euro w 2013 r. w porównaniu do 90 mln euro w 2012 r. głównie w wyniku sprzedaży Platinium Business Park.

Zarząd spółki zdecydował, że w związku z postępującą presją na stawki czynszów oraz nadpodażą powierzchni biurowej na kluczowych polskich rynkach, takich jak Warszawa, GTC nie będzie rozpoczynać realizacji nowych projektów biurowych. Nowa strategia spółki zakłada zakup nieruchomości, na co w tym roku Globe Trade Centre może wydać nawet od 70 do 100 mln euro. GTC zamierza skupić się w Polsce na centrach dużych miastach, jest zainteresowane aktywami, którymi można efektywnie zarządzać.

W Polsce grupa GTC koncentruje się na dwóch projektach handlowych – oba powstaną w Warszawie. Galeria Wilanów i Galeria Północna na Białołęce weszły w końcowe fazy przygotowań formalno-prawnych. Proces zakupu gruntów na Białołęce jest prawie zakończony, z niewielkimi fragmentami gruntów oczekujących na ostateczne zawarcie umów sprzedaży z władzami Warszawy. Zarówno Galeria Wilanów, jak i Galeria Północna są w trakcie zdobywania ostatecznych opinii środowiskowych. Ich otrzymanie planowane jest w 2014 r. Przetarg na budowę Galerii Północnej rozpoczął się w 2013 r. i jest już prawie zakończony. GTC podpisała listy intencyjne z pierwszymi najemcami: Cinema City otworzy kino z 12 salami w Galerii Wilanów i 11 w Galerii Północnej; LPP, znana firma odzieżowa, wynajmie ponad 4 600 mkw. powierzchni handlowej w Galerii Wilanów i 4 700 mkw. w Galerii Północnej. GTC planuje rozpoczęcie budowy obu centrów handlowych w 2014 r.

Pozostałe projekty w Polsce zostały na razie odłożone na półkę. Jak poinformował Mariusz Kozłowski, członek zarządu GTC, centrum biurowe Mikołowska w Katowicach uzyskało pozwolenie na budowę, jednak inwestycja ta nie jest priorytetem. - Na razie poszukiwany jest najemca, który zdecyduje się na wynajem 30-40 proc. powierzchni biurowej w obiekcie. Podobnie jest w przypadku kolejnego etapu Platinum Business Park w Warszawie. Jeśli znajdziemy dużego najemcę, rozważymy realizację tego projektu – mówi Mariusz Kozłowski. Na lepsze czasy będzie musiała również poczekać inwestycja Wilson Office Park w Poznaniu. Projekt dwóch biurowców powstał w pracowni Kuryłowicz & Associates. – Przy aktualnych poziomach czynszów w Poznaniu z punktu widzenia ekonomicznego inwestycja nie jest opłacalna – podkreśla Mariusz Kozłowski.