Data dodania: 21/05/2010

Zdążyliśmy się już przyzwyczaić do rewitalizowanych przestrzeni pofabrycznych i magazynowych, ale aranżowanie aresztu śledczego na cele komercyjne nie zdarza się często. Tymczasem w Piotrkowie, w pobliżu starego miasta i jednej z jego głównych ulic, właśnie na terenie dawnego aresztu, powstanie wielofunkcyjne centrum handlowo-usługowe. W kompleksie znajdą się kawiarnie, sklepy, apteki, dwupoziomowy parking oraz biura, a w perspektywie może też luksusowy pensjonat lub apartamenty mieszkalne. 

Z klasztoru areszt 

Areszt śledczy w Piotrkowie Trybunalskim znajduje się w budynkach XVII-wiecznego klasztoru oo. pijarów. Pod koniec XVIII wieku klasztor został sprzedany parafii ewangelicko-augsburskiej i przejęty przez władze zaborcze, które teren ten przeznaczyły na więzienie. To funkcjonowało do 2003 roku. Obecnie obszar ten jest bardzo zniszczony i zaniedbany. Rewitalizacji i aktywizacji terenu przy ulicy Wojska Polskiego podjęły się jednak krakowskie firmy: Areszt Piotrków i G2o, które są też właścicielami nieruchomości. 

Z aresztu galeria

Inwestycja, którą tutaj zaplanowały, została podzielona na dwa etapy. W pierwszym część zabudowań byłego aresztu zostanie rozebrana. Ze względu na zły stan techniczny wyburzony będzie stary wysoki mur więzienny, który zastąpi nowy mur ażurowy. Rozebrane zostaną też budynki aresztu śledczego oraz budynki wewnętrzne. W tym miejscu powstanie kompleks budynków mieszkalno-handlowo-usługowo-biurowych oraz dwupoziomowy zamknięty parking na 70 samochodów. 

Drugi etap prac budowlanych zakłada przebudowę budynku dawnego aresztu śledczego oraz rozbudowę nowo powstałego obiektu usługowo-handlowego. Z uwagi na fakt, że budynek starego klasztoru przy ulicy Rwańskiej wpisany jest do rejestru zabytków, zostanie on zachowany i przywrócony do życia w dalszym etapie realizacji inwestycji. W obecnym kształcie pozostanie także charakterystyczna wieżyczka strażnicza na narożniku ulicy Rwańskiej i Wojska Polskiego. 

Materiały wykończeniowe i detale architektoniczne budynków będą dostosowane do historycznego charakteru Starego Miasta, natomiast wnętrze kwartału i nowego centrum handlowo-usługowego zaprojektowane zostało w estetyce nowoczesnej. W celu złagodzenie surowego charakteru zabudowy śródmiejskiej zaplanowano też wprowadzenie zieleni niskiej i drzew. 

Przestrzeń centrum usługowo-handlowego

Powierzchnia usługowo-handlowa centrum będzie wynosić około 3000 mkw. i mieścić się będzie głównie na parterze oraz częściowo na pierwszym piętrze budynków. Znajdą się tutaj kawiarnie, sklepy odzieżowe, drogeria, apteki oraz średniej wielkości sklep spożywczy. Do tej pory wynajęto już 40 proc. powierzchni centrum. Dodatkowo nad częścią handlową zaplanowano otwarty zielony taras. Na wyższych kondygnacjach umieszczone zostaną biura (w sumie dla ok. 100 osób). Ponadto na górnych kondygnacjach budynku zabytkowego przewiduje się też lokalizację mieszkań lub pensjonatu. 

Zakończenie budowy i oddanie budynku do użytku planowane jest na I kwartał 2011 roku. Szacuje się, że centrum odwiedzane będzie przez średnio 2000 osób dziennie.

Red.: AMS, MW

 

 

fot. Galeria handlowa w dawnym areszcie w Piotrkowie