Data dodania: 26/11/2013

Pół tysiąca gości i ponad 100 ekspertów polskich i zagranicznych wzięło udział w III konferencji Future4Build. Wydarzenie zgromadziło naukowców, architektów, specjalistów, firmy i inwestorów, zainteresowanych zielonym budownictwem. Tegoroczna edycja konferencji odbywała się pod hasłem zrównoważonego rozwoju miast.

Podczas dwóch dni konferencji (6-7 listopada 2013) odbyło się 28 paneli tematycznych i prezentacji dotyczących najnowszych badań i trendów w zrównoważonym budownictwie. Zaprezentowane zostały najnowsze raporty przygotowane przez polskie i międzynarodowe instytucje m.in. Raport S-I-R-E (Sustainable Investment in Real Estate), Niskoemisyjna Polska 2050, Głęboka Temodernizacja – Polska Mapa Drogowa 2050, Efektywniej o Efektywności – czyli jak najlepiej wdrożyć Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie efektywności energetycznej.

Odbyła się także debata prezydentów miast na temat jakości życia w polskich miastach w odniesieniu do Krajowego Raportu o Rozwoju Społecznym. Konferencji towarzyszyła wieczorna Gala podczas której kilkunastu samorządom zostały wręczone nagrody Towarzystwa Urbanistów Polskich w konkursie na najlepiej zaprojektowana przestrzeń publiczną. Eksperci dyskutowali na temat możliwości rozwoju zielonego budownictwa w Polsce oraz jego aspektach ekonomicznych, prawnych, społecznych i ekologicznych.

- 850 mln ludzi umiera w tym momencie z powodu braku dostępu do czystej wody i niehigienicznych warunków życia. Tymczasem jest bardzo dużo czystej energii, która jest marnowana. Musimy budować odpowiedzialność społeczną, musimy domagać się nowych i lepszych rozwiązań. Powinnismy myśleć projektować w nowych kategoriach – powiedział Mark Krawczyński, architekt odpowiedzialny za rozbudowę Opery w Sydney.

Konferencja była także okazją do próby definicji tego, czym jest zrównoważony rozwój i jak jest postrzegany przez polskie firmy. – Dla nas zrównoważony rozwój jest równowagą relacji pomiędzy wszystkimi uczestnikami rynku budowlanego. Oznacza poszukiwanie takich metod współpracy, aby zostali uwzględnieni np. sąsiedzi danej inwestycji i środowisko. Zrównoważone budownictwo nie wymaga wielkiego kapitału, czego przykładem jest nasza inwestycja pierwszego zrównoważonego miasta w Polsce - Siewierz Jeziorna. Przy stosunkowo niewielkim kapitale 100 mln zł udało się stworzyć ciekawe przedsięwzięcie, zaprojektowane przez architektów z całego świata – powiedział Robert Moritz, prezes Alta S.A.

W konferencji wzięli udział m.in. Guy Perry, architekt i planista; Peter Maitland, Director Buildings Division, RICS / Arkadis; Michał Olszewski, Wiceprezydent m. st. Warszawy; Andrzej Mizgajski, Chief Executive Officer, Green Cross Poland; Leszek Drogosz, Dyrektor Biura Infrastruktury, Urząd m.st. Warszawy; Juerg R. Bernet, Managing Director, EURO Institute of Real Estate Management; Kamil Wyszkowski, Head of Office United Nations Development Programme, Coordinator UN Global Compact.