Data dodania: 14/05/2012

Celem inwestycji Dom Planety realizowanej na terenie gminy Gniewino jest ukazanie, w formie atrakcyjnej dla szerokich kręgów odbiorców, nowoczesnych technologii energetycznych funkcjonujących w harmonii z lokalnymi zasobami środowiska naturalnego. Projekt kompleksu wykonała pracownia CKK Architekci z Gdyni. Architektura budynków ma zaciekawiać, podkreślać innowacyjność i jednocześnie ekologiczne przesłanie przedsięwzięcia.

W projekcie wykorzystano rozwiązania oparte na technologiach przyjaznych środowisku. Powierzchnia użytkowa obiektu wynosić będzie ponad 4000 mkw. Dom Planety powstanie na terenie o niezwykłych walorach krajobrazowych. Dodatkowo znajdujące się w sąsiedztwie instalacje największej polskiej elektrowni szczytowo-pompowej Żarnowiec nadają temu miejscu wyjątkową atmosferę związaną z zagadnieniami ekoenergetyki.

Najważniejsze funkcje obiektu to stworzenie regionalnej atrakcji turystycznej, powstanie silnego, regionalnego centrum upowszechniającego wiedzę teoretyczną i praktyczną związaną z innowacjami w energetyce, oraz nawiązanie charakterem do istniejących na świecie centrów interaktywnej edukacji (np. NaturBornholm w Danii, czy tzw. domy planety we Francji).

W skład kompleksu wejdą sale, w tym konferencyjna wyposażona w stanowiska multimedialne, kabiny tłumaczeń symultanicznych oraz pozostała infrastruktura wspomagająca prowadzenie sympozjów i konferencji branżowych. Ciekawym punktem będzie sala posiadająca funkcję planetarium oraz kina z zastosowaniem technologii pozwalających na wytworzenie złudzenia trójwymiarowości obrazu, emisji dźwięku przestrzennego oraz dodatkowych efektów takich jak np. drżenie foteli podczas ukazanych na filmie eksplozji itp. Ponadto znajdą się tam m.in. pomieszczenia do ekspozycji tematycznych wyposażone w unikalne, interaktywne, innowacyjne stanowiska edukacyjne o charakterze popularnonaukowym, dostarczające wiedzy na poziomie odpowiednim dla młodzieży szkolnej i turystów i stanowiące atrakcyjny produkt zaprojektowany pod kątem niezwykłej przygody dla odwiedzających.

Gmina Gniewino liczy na ogromne zainteresowanie obiektem. To kolejna tego typu inwestycja w Polsce po sukcesie warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Pracownia CKK Architekci ukończyła prace projektowe. Wniosek o pozwolenie na budowę trafił do urzędu.