Data dodania: 29/11/2022

Konstrukcja pierwszych dwóch budynków Eco City Katowice realizowanych przez GPP osiągnęła docelową wysokość. Inwestycja zyskała najwyższą w Unii Europejskiej ocenę 94% w ramach certyfikacji BREEAM, a blisko 60% jej powierzchni zajmą tereny zielone.


Oddanie do użytku pierwszego etapu Eco City Katowice planowane jest na przełomie 2023 i 2024 roku.

W budynkach przy ulicy Konduktorskiej w Katowicach właśnie kończy się montaż szklanej elewacji z powłoką z jonów srebra, która zapewni idealny dostęp światła naturalnego i optymalny komfort termiczny użytkowników. W suficie holu wejściowego łączącego biurowce Eco 1 i 2 rozpoczął się montaż świetlika o imponujących rozmiarach 106 mkw. Wkrótce zakończy się również demontaż rusztowań wokół budynków. Autorem projektu Eco City Katowice jest P.A. Nova z Gliwic. Generalnym wykonawcą jest New Construction Concept. Oddanie do użytku pierwszego etapu Eco City Katowice planowane jest na przełomie 2023 i 2024 roku.

Pełen dostęp do informacji o inwestycjach z całej Polski. Wypróbuj bez zobowiązań >>

Dzięki zastosowaniu w dotychczas wybudowanych przez GPP biurowcach najnowocześniejszych energooszczędnych rozwiązań technologicznych budynki te posiadają nieosiągalne dotychczas wskaźniki efektywności. – Aktualna sytuacja rynkowa i związane z nią drastyczne podwyżki cen nośników energii spowodowały to, że już nikt obojętnie nie przechodzi obok naszych inwestycji. Dzięki ograniczeniu o połowę zapotrzebowania budynków na energię osiągamy dziś od 12 do nawet 20 zł/mkw. oszczędności najmowanej powierzchni w skali jednego miesiąca – podkreśla Mirosław Czarnik, prezes GPP.

W budynkach Eco City Katowice kończy się montaż szklanej elewacji z powłoką z jonów srebra.

Eco City Katowice zapewni 30 000 mkw. nowoczesnej, przyjaznej użytkownikom i środowisku oraz efektywnej energetycznie powierzchni biurowej (w tym 1 900 mkw. powierzchni coworkingowej) i ok. 1 000 miejsc parkingowych. Sercem kompleksu będzie Eco Square, czyli rekreacyjno-wypoczynkowa zielona strefa z zielonych skarp, ogrodów kwiatowych i enklaw zieleni.

– W Eco City Katowice wykorzystamy wdrożone i sprawdzone przez GPP rozwiązania takie jak skojarzona produkcja energii elektrycznej, ciepła i chłodu (trigeneracja); system okienno-fasadowy z wysoką izolacyjnością termiczną; pozyskiwanie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych; energooszczędne windy zapewniającej odzysk energii elektrycznej; pozyskiwania naturalnego chłodu z otoczenia (freecooling), wykorzystywanie gazowych pomp ciepła w celu pokrycia szczytowego zapotrzebowania na chłód oraz w pełni zintegrowany system zarządzania budynkiem (BMS). W trosce o bezpieczeństwo najemców, w przypadku zakłóceń w dostawach energii elektrycznej, zapewnimy każdemu z budynków dostęp do trzech niezależnych od siebie źródeł zasilania w energię elektryczną – dodaje Janusz Mitręga, wiceprezes GPP.

Niezależni audytorzy systemu BREEAM przyznali Eco City Katowice najwyższą ocenę „Outstanding” na rekordowym poziomie 94%. To najlepszy wynik spośród pre-certyfikowanych ekologicznie budynków biurowych w całej Unii Europejskiej.

– Ponadto z myślą o komforcie pracy i zdrowiu użytkowników zastosujemy w pomieszczeniach system klimatyzacji oparty na belkach grzewczo-chłodzących oraz regulatorach przepływu (VAV) wraz z wysokosprawnym systemem wentylacji zapewniającym najwyższą jakość powietrza, a także z pełnym monitoringiem gwarantowanych parametrów komfortu cieplnego. Zapewnimy najemcom również szereg udogodnień i dodatkowych usług w postaci m.in.: tarasów widokowych na centrum Katowic; podziemnych parkingów dla rowerzystów (wraz z szatniami i prysznicami); stacji ładowania pojazdów elektrycznych; myjni parowej dla samochodów osobowych i dużego wyboru pośród lokali usługowych – wylicza Janusz Mitręga.